Na Berlinale se představí i Češi. Odsouzeného režiséra soutěžního snímku nechce Írán pustit

O Zlatého medvěda se na letošním mezinárodním filmovém festivalu Berlinale utká 18 filmů. Jsou mezi nimi snímky z Německa, Francie, Itálie, USA, Brazílie nebo Koreje či Íránu. Na produkci soutěžního filmu Zlo neexistuje se podílela i česká firma Europe Media Nest. Své brány festival návštěvníkům, kterých má být znovu kolem půl milionu, uzavře 1. března.

Berlín/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátoři festivalu Berlinale Mariette Rissenbeeková a Carlo Chatrian se Zlatým medvědem, hlavní cenou soutěže. | Zdroj: Reuters Connect

Program 70. ročníku přehlídky ve čtvrtek v Berlíně představili její noví šéfové Carlo Chatrian a Mariette Rissenbeeková. Tradiční festival letos odstartuje v nezvyklém termínu 20. února. 

„Je to výsledek ročního promítání a rozhodování,“ komentoval ve středu Chatrian seznam 18 filmů, které pořadatelé vybrali z více než 6000. „Hlavním kritériem byla umělecká kvalita filmů. Jsou to filmy, které podle nás mají unikátní hlas,“ zdůraznil. „Máme těchto 18 filmů, protože nejlépe reprezentují současnou kinematografii.“

Soutěžní filmy jsou s výjimkou jednoho, který je dokumentem, všechny hrané. Na rozdíl od loňska žádný neprodukovala některá ze streamingových služeb. Loňské zařazení dramatu o zakázané lesbické lásce Elisa a Marcela z dílny Netflixu do hlavní soutěže Berlinale vzbudilo velké spory. Ozývaly se i hlasy požadující jeho vyřazení. Takovýmto kontroverzím se letos Ital Chatrian a Nizozemka Rissenbeeková nejspíš vyhnou. Přehlídku vedou poprvé, předtím stál v jejím čele 18 let Dieter Kosslick.

Irons v čele poroty

Zemřel Ivan Passer, scenárista filmů Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko

Číst článek

Jiné potíže je ale dost možná čekají. Jedna z nich se může týkat i koprodukčního soutěžního filmu Zlo neexistuje (There Is No Evil), jehož íránský režisér Mohammad Rasúlof byl loni odsouzen za „protiíránskou propagandu a ohrožování bezpečnosti státu“ a nemůže cestovat. „Doufáme, že bude moci přijet alespoň do Berlína. Doufáme, že mu to íránská vláda dovolí,“ věří přesto Chatrian.

Berlinale Rasúlofův snímek označuje za německo-česko-íránskou koprodukci. Z české strany se na ní podílela produkční společnost Europe Media Nest. Podle šéfky českého Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové ale film nezískal dotaci fondu a nevznikl ani na základě filmových pobídek; nelze o něm tedy mluvit jako o českém filmu. Česká účast podle Fraňkové nesplňuje podmínky Evropské úmluvy o filmové koprodukci, která stanovuje přesný podíl tvůrců na nákladech filmu.

Vítěze hlavní ceny i Stříbrných medvědů vybere porota vedená britským hercem Jeremy Ironsem. Loni Zlatého medvěda získal francouzko-izraelsko-německý snímek Synonyma (Synonymes) izraelského režiséra Nadava Lapida.

Šarlatán s Trojanem

O Zlatého medvěda, který je hlavní cenou festivalu, bude dále usilovat třeba německo-nizozemský film Berlin Alexanderplatz, korejský snímek Žena, která běžela (The Woman Who Ran) nebo argentinsko-mexický Prchající (El Prófugo). Všechny kromě dvou soutěžních filmů budou mít v německé metropoli světovou premiéru.

Česko bude podle dosud zveřejněného programu na Berlinale, kde se představí celkem na 340 filmů, zastoupeno koprodukčním snímkem Služebníci slovenského režiséra Ivana Ostrochovského, novým filmem polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán, v němž má hlavní roli Ivan Trojan, a také koprodukčním filmem Frem slovenské režisérky Viery Čákanyové. V sekci Berlinale Classics bude uveden také poválečný film Alfréda Radoka Daleká cesta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme