HaDivadlo vítá zpět někdejšího uměleckého šéfa Pokorného. Připravuje Müllerovu hru Pověření

Do HaDivadla se jako hostující režisér po 14 letech vrátil jeho někdejší umělecký šéf Jiří Pokorný. Pracuje na inscenaci hry Pověření vlivného německého dramatika Heinera Müllera (1929 až 1995). Premiéra bude 17. ledna, oznámila Anna Stránská z produkce divadla. Na premiéru je vyprodáno, na reprízy lze stále koupit lístky.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

HaDivadlo | Zdroj: hadivadlo.cz

Pokorný působil v HaDivadle jako umělecký šéf na přelomu tisíciletí. Tehdy si připsal řadu výrazných režií, například v inscenacích Moskva-Petuški, Faust (Faust je mrtvý) a Top Dogs.

Inscenace Pověření je v současnosti na repertoáru mnoha německých i rakouských scén. V Česku se dosud nikdy nehrála, nicméně už 12. ledna text uvede také skupina Lachende Bestien v pražské Venuši ve Švehlovce.

Vive la France

Divoký text se v ústředních nadčasových motivech vrací k obrazům a tragédiím Velké francouzské revoluce, oživuje také témata otrokářství a kolonialismu. V HaDivadle se má stát prostorem k současné reflexi fenoménu revoluce a historických krizí práva, viny či morálky.

Hra je formálně radikální, k čemuž přispěje i režijní pojetí Pokorného a úprava, na které kromě režiséra pracoval také dramaturg Matěj Nytra. Inscenace bude nevyzpytatelnou hrou se skoky v čase, překrýváním vrstev výpovědi a vyprávění, informovali divadelníci v tiskové zprávě. Žánrový mix svou formou cíleně odkazuje k chaosu revolučních bouří.

V inscenaci se objeví takřka celý soubor HaDivadla. Jan Lepšík ztvární revolucionáře Antoina, Zbyšek Humpolec pověřence Debuissona. Marie Ludvíková ztělesní vzývanou Revoluci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme