Budova českého velvyslanectví v Berlíně se dočká rekonstrukce, vláda ji odsouhlasila

Rekonstrukci brutalistního velvyslanectví v Berlíně za více než 500 milionů korun v pondělí schválila vláda. S přípravami by měli stavbaři začít příští rok a opravená by měla být do konce roku 2023. Na ambasádě vzniknou nové kanceláře, byty pro zaměstnance a rezidence velvyslance. Dobový architektonický vzhled by měl zůstat zachovaný.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brutalistní budova českého velvyslanectví v Berlíně | Foto: Fotobanka Profimedia

V posledních letech stavba nevyhovovala a pracovníci ambasády si opakovaně stěžovali na izolační vlastnosti budovy. V létě se totiž budova vyhřeje na vysokou teplotu a v zimě je ji naopak obtížné vytápí. Česko proto uvažovalo o tom, že budovu úplně zbourá a na jejím místě postaví novou. Ve hře bylo taky to, že ambasádu přestěhuje jinam. Nakonec ale česká strana rozhodla pro zásadní rekonstrukci.

Stavba, která vznikla mezi léty 1975–78 v centru na berlínské Wilhelmstrasse, je společným dílem manželů Vladimíra a Věry Machoninových. Brutalistní monolitická betonová stavba o čtvercové základně je rozdělena do dvou různoetážových trojúhelníků. Vnější fasáda je obložena žulovými deskami.

pla, Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme