Silná témata a politika. Cenu Ferdinanda Peroutky získali Jaroslav Kmenta a Ondřej Kundra

Novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky si za rok 2018 odnesli redaktoři Jaroslav Kmenta z časopisu Reportér a Ondřej Kundra z týdeníku Respekt. Kmenta, který do roku 2013 působil v Mladé Frontě Dnes, byl oceněn především za svůj vhled do české politiky. Kundra si cenu převzal především za to, že se věnuje silným tématům a nenechá se jimi rozčarovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Kmenta (vlevo) a Ondřej Kundra (vpravo) | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Jaroslav Kmenta působí jako investigativní novinář časopisu Reportér. Po studiu nymburského gymnázia absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města.

Měl jsem signály od lidí z Babišova okolí, že mu moc škodím a přijdou ataky, říká Kmenta k výslechům

Číst článek

V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK, kde se věnoval školství a pak armádě. V roce 1993 začal pracovat v Mladé frontě Dnes. Od roku 2000 postupně prošel redakcemi Zemských novin, Supru, Impulsu a Instinktu. V roce 2003 se do Mladé fronty vrátil a zůstal dalších deset let. Od roku 1999 vydal 12 knih.

„Jaroslav Kmenta ví hodně o tom, jak se u nás už třicet let dělá politika, jak je někdy propojená s byznysem, jak funguje podsvětí, jak si premiér Gross koupil byt, jak to bylo se sponzory ODS, s Mrázkem a Krejčířem, jak svou stranu řídil Vít Bárta, jak přišel k majetku Andrej Babiš atd. A dost možná ví i několik věcí, které zatím nenapsal,“ vyzdvihuje u Kmenty autor laudatia Martin Groman.

Kundra se věnuje silným tématům

Osmatřicetiletý Ondřej Kundra má na kontě sedmnáctiletou práci v redakci Respektu, s níž začal spolupracovat už v roce 1999 jako student žurnalistiky. Stálým členem redakce je od roku 2002. Od května 2008 vede domácí rubriku Respektu, od září 2009 pak rubriky Politika a Společnost.

Slonková, Kroupa, Kmenta. Trojice novinářů tvrdí, že je policie zastrašuje kvůli Babišovi

Číst článek

Ve svých textech popisuje především dobrodružný svět české politiky se zaměřením na korupci a veřejné zakázky.

Vedle Putinových agentů má na kontě také knihu Meda Mládková: Můj úžasný život a spolu s redakčním kolegou Tomášem Lindnerem knihu Můj syn terorista. V březnu mu vyjde další kniha Vendulka.

„Jak patrno, Ondřej Kundra se dlouhodobě věnuje silným tématům. Zdeptaný se zatím necítí, stále má motivaci. Není rozčarován tím, že i když vypátrá nepravost, nepřispěje to k okamžité změně k lepšímu. Nevidí důvod propadat skepsi; někdy se něco podaří, jindy hned ne. Ale klíčové je se nevzdávat. Je potřeba pracovat dlouhodobě, dovádět případy do konce,“ říká ve svém laudatiu Libuše Koubská.

Oceněná novinářka odpovídala online: Každý by chtěl být jako Woodward a Bernstein dohromady

Číst článek

Na předávání cen naváže i beseda s letošními laureáty na téma „Co investigativní žurnalistika dokáže a co ne“ v Knihovně Václava Havla 26. března v 19 hodin.

Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje od roku 1995 Společnost Ferdinanda Peroutky, a to vždy u příležitosti výročí jeho narození.

Vyznamenaní by měli vykazovat vlastnosti, které zdobily Ferdinanda Peroutku, totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy.

Dále musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení. Jejich profesní práce má mít mimořádnou úroveň násobenou precizností výrazových prostředků a krásou jazyka. Musí vycházet z demokratické orientace, která je naprosto a vždycky nekompromisní vůči všem projevům totalitarismu a nesnášenlivosti kulturní, národnostní a politické.

ado Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme