Česká filharmonie v roce 2010 - spory o ředitele

Dramatický rok prožila Česká filharmonie. Hudebníci od května do září protestovali proti postupům předešlého ministra Václava Riedlbaucha, který odvolal jejich ředitele Vladimíra Darjanina a bez výběrového řížení do křesla České filharmonie dosadil Václava Kasíka, někdejšího ředitele Českého rozhlasu. Hráči třikrát po sobě hráli pod širým nebem na schodech Rudolfina a za zády měli transparenty se svými požadavky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká filharmonie | Foto: Tomáš Adamec

Podrobnější zachycení atmosféry, kdy filharmonici v černých robách a fracích hráli pod širým nebem na schodech před Rudolfinem, si připomeňte zde.

Protestním koncertům pod širým nebem předcházela věc v českých poměrech zcela nevídaná.

7. května - tedy v den, kdy Václav Riedlbauch odvolal ředitele Darjanina, odmítla Česká filharmonie hrát a publiku v zaplněném sále hudebníci řekli, že je to právě kvůli postupu Václava Riedlbaucha, který je osm let před Darjaninem vedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru protestů hráčů České filahrmonie si připomeňte v reportáži Michaely Veteškové

Naposledy Česká filharmonie odmítla takto vystupovat v době sametové revoluce před 21 lety.

Když letos v létě nastoupila nová vláda a do křesla šéfa resortu kultury usedl Jiří Besser, prohlásil, že na ředitele České filharmonie vypíše výběrové řízení. Stalo se. Z konkurzu vyšel jako vítěz ředitel Filharmonie Brno David Mareček.


„Filharmonie má sice pověst obtížného orchestru, ale nazval bych to spíš silným orchestrem. Filharmonie je docela silný partner, který v jednání a vyjednávání nejde opít rohlíkem,“ prohlásil Mareček a pokračoval:

„To znamená: je potřeba představit opravdu silnou koncepci, která bude mít smysl a kterou ten orchestr vezme, ale absolutně z toho nemám obavy, protože si myslím, že při korektním a otevřeném jednání je filharmonie standardní těleso evropské třídy.“

Po vyhlášení výběrového řízení na šéfa České filharmonie, spustil ministr Jiří Besser další konkurzy. Nového šéfa už má Národní knihovna - je jím někdejší ředitel vydavatelství Ringier Tomáš Böhm, nového ředitele hledá také Státní opera a Národní galerie, novým ředitelem Národního technického muzea je Karel Ksandr.

ZPĚT NA ROK V KULTUŘE

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme