Na návštěvu k Werichovi. Rádio Retro nabízí archivní pořady z domácností významných osobností

Sváteční speciál nabídne od 6. prosince výběr z archivních pořadů, které zachycují návštěvy v domácnostech zajímavých osobností. Snímky od roku 1948 do roku 1998 zachycují nejenom herce, výtvarníky, spisovatele a jiné populární postavy československé kultury, ale ukazují také, jak se vyvíjely metody rozhlasové práce od předem napsaných dialogů ke spontánním a autentickým reportážním záběrům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na posluchače čeká 28 hodin unikátního rozhlasového materiálu (ilustrační foto) | Foto: Lída Křesťanová | Zdroj: Český rozhlas

Bude to opět 28 hodin zvukových dokumentů se jmény jako Max Švabinský, Dana Medřická, Zdeněk Štěpánek, Jan Pivec, Miroslav Horníček, Jan Werich, Jiří Trnka, František Hrubín nebo Miloš Forman, Jindřiška Smetanová, Dana Zátopková či František Nepil.

Český rozhlas spustil audioportal mujRozhlas, fungovat bude jako aplikace do mobilů i v prohlížeči

Číst článek

„Umožnit posluchačům setkání s populárním hercem nebo váženým umělcem, to byla touha mnoha autorů rozhlasových pořadů už v dobách po druhé světové válce,“ začíná svou pozvánku ředitel programu Ondřej Nováček.

„Je to princip, který funguje spolehlivě v rozhlasovém programu dodneška, ale jak jde čas, některé slavné už k mikrofonu prostě pozvat nemůžeme, a protože jsou mezi nimi osobnosti stále oblíbené, sváteční Rádio retro některá setkání připomene“, slibuje.

Nejstarší nahrávkou tohoto Rádia retro je rozhovor Jana Weniga s malířem Maxem Švabinským z roku 1948, nejmladší pak hodinka Jana Koláře s názvem Vlastimil Brodský je sám doma z roku 1998. Výběr archivních dokumentů se nevyhýbá ani padesátým letům nebo éře normalizace charakterizované návratem metody vzniku pořadů k předem napsanému a čtenému textu.

Vánoční stream navrátí do éteru pořady jako Chvilky v zákulisí, Sám doma s hudbou, Dveře dokořán, A léta běží, Dobré jitro, Host do domu nebo Přišel po večeři.

Projekt Českého rozhlasu k srpnu 1968 získal cenu Prix Europa. Rekonstrukce osudné noci porazila i BBC

Číst článek

„Nepochybně nejcennější je série nahrávek z roku 1966 pořízených v bytě Jana Wericha na Kampě v Praze“ říká dramaturg Tomáš Černý, který program uvádí společně s Patricií Strouhalovou, a doplňuje: „Celé tři roky před tím, než byl natočen populární cyklus Táto, povídej, šel se ptát na historii Osvobozeného divadla a na Werichovy životní osudy herec a spisovatel Miroslav Horníček. Tyto dvacetiminutovky se za více než padesát let ještě nikdy nereprízovaly jako celek.“

Při poslechu tohoto Rádia retro můžete také pomyslně navštívit Zahradu od Jiřího Trnky v podání Karla Högera nebo jednu tajuplnou garáž, ve které si po nocích spolu povídají Tři auta – jak zní název první rozhlasové pohádky Zdeňka Svěráka.

Slovesné pořady doplňuje výběr vánočních gramodesek zahraničních i českých zpěváků, například adventní LP Marty Kubišové a bratrů Ebenových z roku 1990.

Šťastné a veselé Rádio retro vysílá do 6. ledna 2020 na webu rozhlas.cz nebo v síti DAB.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme