Czech Press Photo vyhrál snímek masakru v Buče. Téma války na Ukrajině letošní soutěži dominovalo

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buče. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než šesti tisíc prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek z ukrajinské Buči fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek z ukrajinské Buči fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy | Zdroj: Profimedia

Vítězný snímek ukazuje zavražděného obyvatele Buči ležícího na ulici, vedle kterého sedí pes. „Je důležité ukazovat i takto šokující obrazový materiál, protože lidé mnohdy nevědí, co se tam skutečně stalo. Oběti byly mučeny, zavražděny a tyto příběhy musí veřejnost vidět,“ řekl člen poroty, ukrajinský fotograf Jevhen Maloletka.

Utrpení dětí, bitevní pole i fascinace technikou. Válečná fotografie z Ukrajiny vypráví lidské příběhy

Číst článek

Snímky z Ukrajiny letošní soutěži podle očekávání dominovaly. Máca se sérií snímků z Ukrajiny zvítězil i v kategorii Aktualita. Snímek z Buči, který pořídil Gabriel Kuchta z Deníku N, se umístil i na třetím místě.

Všechny tři první příčky v kategorii Reportáž patří také událostem z Ukrajiny. Vyhrál ji Milan Bureš z Respektu za sérii snímků Čekání na vlak do bezpečí dokumentující ukrajinské uprchlíky.

V kategorii Lidé, o kterých se mluví, dvakrát bodovali reportéři ČTK. Vyhrál ji Roman Vondrouš se snímkem Jmenování premiéra, na kterém je v době proticovidových opatření prezident Miloš Zeman při tomto aktu na zámku v Lánech ve skleněné kukani.

Fotoreportéři Ondřej Deml a Roman Vondrouš | Zdroj: Profimedia

Ondřej Deml má za snímek s názvem Německá ministryně zahraničí v Lidicích třetí místo. David Taneček z ČTK získal třetí místo v kategorii Umění a kultura za snímek Akustická zkouška, na němž zachytil osamoceného hráče na klarinet při akustické zkoušce v modelu nového ostravského koncertního sálu

V kategorii Umění a kultura získal za snímek Akustická zkouška třetí místo David Taneček z ČTK | Zdroj: Profimedia

V kategorii Člověk a životní prostředí se na prvním i třetím místě ocitly snímky zachycující velké domácí téma minulého roku, požár v Českém Švýcarsku. Vyhrál ji Michal Fanta a třetí místo patří Igoru Mikulovi.

Fotograf David Josek | Zdroj: Profimedia

„Porota zvažovala několik silných sérií zachycujících uprchlickou krizi způsobenou ruskou invazí, ale nakonec volbu ovlivnila touha ukázat realitu války na Ukrajině. I když jsme válkou nepřímo zasaženi všichni, jsou to pouze lidé na Ukrajině, kteří jsou vystaveni skutečné hrůze konfliktu,“ řekl předseda poroty Petr Mlch, šéfredaktor fotobanky ČTK.

Smutná symbolika

„V Buče jsem pobýval několik dní. Smutnou symbolikou tohoto města se stal masový hrob čítající přes 300 těl civilních obětí, často surově popravených. Ve chvíli, kdy jsem byl v Buče, bylo právě nalezeno místo, kde Rusové popravili zastřelením šest osob – dva muže, čtyři ženy. Jedna z žen byla údajně ještě v nezletilém věku,“ popisoval vznik fotografie Vojtěch Dárvík Máca.

„Všichni zastřelení byli politi hořlavinou a zapáleni, armáda takto chtěla zahladit stopy. Buča, to jsou obrazy sbírání lidských ostatků zavražděných civilistů, mrtvý muž ležící na zemi stále svírající svazek klíčů od domu nebo pes věrně čekající u těla svého pána,“ dodal oceněný fotograf.

Fotograf serveru iRozhlas René Volfík | Zdroj: Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme