Ďáblův příbytek nebo les sebevrahů. Atlas prokletých míst ukazuje nebezpečná místa naší planety

Francouzský mořeplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer v knize Atlas prokletých míst zmapoval 40 lokalit s pohnutou a bouřlivou historii. V publikaci vycházející v těchto dnech konstatuje, že Everest i Měsíc už byly dobyty, ale přesto na našem pozemském světě zůstává mnoho tajemných míst, která se nadále můžeme snažit probádat a pochopit.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtenáři atlasu se mohou vypravit na ta nejděsivější místa planety. | Foto: Fotobanka Pixabay

Stylově zpracovaný atlas zve na návštěvu nejděsivějších a nejnebezpečnějších míst planety od zambijské přírodní rezervace Kasanka, kam se snášejí mračna netopýrů, přes zlověstný les sebevrahů v japonské Aokigahaře a ďáblův příbytek na Ocean Avenue č. 122 v Amityville až po temný maják utonulých Eilean Mor ztracený na Flannanských ostrovech.

Nechybí oblasti tragických událostí jako například Bermudský trojúhelník či Skylla a Charybda.

Autor dělí „proklatá místa" na tři druhy podle důvodů jejich vzniku. Původnímu významu slova „proklatý" jsou podle něho nejblíže místa, která souvisí s mystikou jako třeba Údolí králů v Egyptě a záhadná úmrtí související s pokladem faraona Tutanchamona.

Druhá skupina prokletých míst je nebezpečná z přirozených důvodů, jakými jsou například nehostinné klima, blízkost vznětlivého vulkánu, kolonie nepřátelských tvorů nebo neobdělávatelná půda. Sem mimo jiné patří vesnice Oumaradi na jihovýchodě Nigeru, kterou pohřbil písek v kombinaci s prudkým větrem.

'Místní mají ze života peklo'

Ve třetím případě pojednává o oblastech, které se staly neobyvatelnými následkem lidské činnosti. Mezi příčiny takového stavu Le Carrer řadí znečišťování, kriminalitu, finanční otřesy nebo neřešitelné pohraniční spory.

OBRAZEM: V 'nemocnici duchů' se po odchodu sovětských vojáků zastavil čas

Číst článek

„Výsledek je vždy tentýž: místní mají ze života peklo. Navíc je tu jen malá naděje na změnu, protože tato kategorie - ostatně jako dvě předchozí - se vyznačuje právě tím, že problémy jsou dlouhodobého rázu," uvedl Le Carrer.

Souhrn nevábných míst napříč všemi kontinenty a oceány doplňují historické mapy, dobové ilustrace a jejich přesné souřadnice. Atlas prokletých míst vydalo nakladatelství 65. pole v edici Za obzor, kde vycházejí knihy věnované geografii, cestování a mořeplavectví.

Volně tak navazuje na předchozí tituly Atlas zemí, které neexistují a Atlas odlehlých ostrovů. Le Carrer je novinář a milovník plavby na plachetnici, který už 30 let brázdí všechny vody světa. Je autorem několika knih o dějinách kartografie a mořeplavectví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme