Dílo Mistra vyšebrodského oltáře ve Francii vydražili za 128 milionů korun, osminásobek odhadované ceny

Středověký obraz z dílny Mistra vyšebrodského oltáře se v sobotu na aukci ve Francii prodal za pět milionů eur (127,7 milionu korun). Před dražbou se cena odhadovala na 400 000 až 600 000 eur (10,2 milionu až 15,3 milionu korun), konečná částka se však po dramatickém přihazování v aukční síni v Dijonu vyšplhala na více než osminásobek.

Dijon (Aktualizováno: 10:05 1. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem. | Zdroj: ČTK

Novým vlastníkem obrazu se stalo Metropolitní muzeum v New Yorku, pro nějž malbu vydražila galerie Benappi Fine Art, uvedla agentura AFP. „Mluvil jsem se zástupkyní Metropolitního muzea a řekla, že byli připraveni jít v případě potřeby ještě výše,“ řekl zpravodaj České televize Jan Šmíd, který aukci sledoval na místě.

O obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem měla zájem i česká Národní galerie. „Bohužel se to nepovedlo. Jsme samozřejmě z toho smutní, nicméně jsme přesvědčeni o tom, že ten obraz byl vydražen za mnohem vyšší cenu, než je jeho reálná hodnota,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

Dílo, které je odborníky označováno za výjimečné, bylo letos náhodou objeveno u jedné z dijonských rodin.

Na dva dny před lidi a poté zpátky do trezoru. Národní knihovna vystavuje vzácné modlitební knihy

Číst článek

Obraz malovaný temperou na dřevě si dijonská rodina po generace předávala, aniž věděla, že dědí dílo jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů vrcholné gotiky. Jeho jméno známo není, pojmenován byl proto podle své nejvýznamnější práce - devíti deskových maleb na hlavním oltáři v klášterním kostele cisterciáků ve Vyšším Brodě.

„Majitelé obraz považovali za obyčejný dekorativní panel a chtěli ho prodat společně s nepříliš hodnotnými stříbrnými předměty a koupelnovým nábytkem,“ popsal objev znalec Hugues Cortot ze skupiny Turquin, která aukci pořádá.

Dílo zobrazuje Pannu Marii oděnou v modrém šatu a zlatém plášti, která na rukou drží Krista. Ten se jednou ručkou chytá za nohu a druhou tiskne palec madony. Podle odborníků je podobné přirozené gesto na obrazech z poloviny 14. století výjimečné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme