Divadelní šéf Heřmánek vyzval v soukromém dopise k uzavření divadel. Asociace s tím nesouhlasí

Šéf Divadla Bez zábradlí, herec a režisér Karel Heřmánek vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby uzavřeli divadla. Heřmánek v dopise jim adresovaném uvedl, že herci jsou v tuto chvíli nejohroženější skupinou a proti jiným zaměstnancům nejsou chráněni vládními opatřeními. Podle divadelních asociací je to ojedinělý názor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Později Heřmánek pak řekl, že se bojí o starší herce a že za jejich zdraví nechce nést zodpovědnost. Asociace profesionálních divadel ale v reakci na Heřmánkův soukromý dopis, který se objevil v médiích, uvedla, že jde o ojedinělý postoj, který nemá podporu mezi ostatními divadly. To potvrdila Asociace nezávislých divadel.

„Hlediště jsou pro diváky bezpečná. Starost o herce a zaměstnance je pochopitelná stejně jako obava o podnikání. Tato situace ohrožuje budoucnost všech divadel, ale pokračovat s omezeními je rozumnější postoj pro budoucnost kultury, společnosti i hospodářství,“ sdělil předseda Asociace profesionálních divadel Stanislav Moša, který je i ředitel Městského divadla Brno.

Praha na semaforu zčervenala. ‚Ústřední krizový štáb obnoví svou činnost,‘ řekl Babiš

Číst článek

Heřmánek v dopise uvedl, že všichni obyvatelé jsou chráněni na pracovištích a ve veřejném prostoru řadou vládních nařízení a opatření, ale herci ne. Uvádí, že jako ředitel divadla nechce ohrozit zdraví svých starších kolegů.

Divadla podle současně platných nařízení mohou hrát za dodržování hygienických podmínek. Většina scén nabízí divákům dezinfekci ve všech společných prostorách, diváci v drtivé většině respektují požadavek mít během představení nasazené roušky. Herci je mít nemusí, pokud ale v některých inscenacích jdou do kontaktu s diváky, mají je k dispozici a nasazují si je.

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v ČR v poslední době strmě roste, Praha poprvé dosáhla nejvyššího stupně rizika nákazy. Babiš v pátek nevyloučil možnost, že by mohl být znovu vyhlášen nouzový stav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme