Divadlo Husa na provázku slaví padesátiny. K výročí chystá nové inscenace

Divadlo, které si odjakživa kráčí svou vlastní cestou. I tak by se dalo jednou větou vystihnout brněnské Divadlo Husa na provázku. Právě v pátek vstupuje do jubilejní 50. sezony. Velké úspěchy slavilo v 70. a 80. letech minulého století a dodnes patří k předním českým divadlům.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V divadle Husa na provázku (archivní foto) | Foto: Filip Harzer | Zdroj: Český rozhlas

Parta lidí kolem budoucího Divadla Husa na provázku se společně setkávala v roce 1967, tehdy o sobě divadelníci mluvili jako o experimentální scéně.  Tu umělecky vedl Bořivoj Srba a v divadle se objevili třeba studenti režie Eva Tálská a Zdeněk Pospíšil, herci Jiří Pecha a Jiří Čapka nebo skladatel Miloš Štědroň.

Jaké byly začátky divadla, popsal v roce 1998 pro Český rozhlas tehdejší umělecký šéf Petr Oslzlý: „Až do roku 1972 to divadlo působilo jako amatérské divadlo žáků divadelních škol a jiných uměleckých učilišť, a vytvořilo 17 inscenací. Potřebovalo vytvořit základ pro to, aby se mohlo zprofesionalizovat.“

Husák na provázku

V 70. letech přišli do stálého angažmá dnes už velmi populární herci Bolek Polívka, Jiří Bartoška nebo Miroslav Donutil. S rostoucí oblibou divadla se v repertoáru začaly objevovat některé slavné hry - třeba Balada pro Banditu se kterou soubor bodoval i v zahraničí a na základě představení vznikl i stejnojmenný film.

Název divadla ovlivnily dobové události. V roce 1969 musel soubor vypustit ze svého názvu slovo husa. „Sdružení se nuceně muselo přejmenovat na Divadlo na provázku, poněvadž nás přepisovali na plakátech na Husák na provázku, čili na oprátce,“ vysvětlil už dříve Oslzlý. Slovo husa se do názvu divadla vrátilo hned po změně režimu v 90. letech.

Do 50. sezóny vstupuje „provázek“ s několika mimořádnými akcemi - vydají knížku, upořádají festival a nastudují i nové inscenace. Divadlo čekají i změny. V říjnu bude mít derniéru Balada pro Banditu a na konci letošního roku divadlo opustí současný umělecký šéf Vladimír Morávek. Kdo ho nahradí, není zatím jasné.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme