‚Totální chaos a zmar.‘ Muzikálová divadla kritizují vládní opatření, považují je za nejednoznačná

Muzikálová divadla jsou zaskočena rozhodnutím vlády zakázat produkce, při kterých se ve velké míře zpívá. Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek na dotaz uvedl, že opatření vnímá jako totální chaos, protože ještě před pár dny vláda říkala, že divadel se omezení týkat nebudou. Za nejednoznačná a v praxi obtížně realizovatelná považuje usnesení vlády i Asociace profesionálních divadel, která doufá, že příští kroky vláda provede uvážlivěji.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel Divadla Kalich Michal Kocourek považuje opatření vlády za chaotická, zákaz uvádění muzikálů se podle něj divadla bolestně dotkne. (Ilustrační foto) | Zdroj: Divadlo Kalich

Podle majitele Divadla Kalich Michala Kocourka není pravda, že by restrikce nepoškodily ekonomiku, jak řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Nemožnost prodávat občerstvení a hrát muzikály podle něj prohloubí ztrátu soukromé scény.

„Souhlasíme se snahou dočasně omezit zpívání v kolektivech. Na základě informací, které máme v této chvíli, se však zdá, že regulace je formulována podle divadelních žánrů. A zdaleka ne jasně,“ sdělil Jan Burian, ředitel státem zřizovaného Národního divadla. „Budeme se samozřejmě řídit zdravým rozumem a zpěv v divadle prostě na 14 dní zakážeme. Doufám, že si doma lide zpívat nepřestanou,“ doplnil.

V pondělí začne platit nouzový stav. Nebudou muzikály a opery, sport bude bez diváků

Číst článek

Ministr zdravotnictví ve středu oznámil, že od pondělí budou zakázána představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály. „Jsou to produkce, kde je převážně zpěv. Neznamená to, když je představení, kde někdo na dvě minuty zazpívá,“ uvedl ministr. „Zpěv je velmi rizikovou aktivitou. Máme o tom důkazy ze světa i z tuzemska,“ dodal. Činoherní představení se budou moci konat maximálně pro 500 diváků, stejný počet platí pro kina.

„Totální chaos a zmar! Včera večer čtete ve všech médiích, že divadel se opatření týkat nebudou, protože tam k přenosům zatím nedošlo, a tudíž jsou bezpečná. Takže se radujete. Ráno se ústy ministra zdravotnictví dozvíte, že je to jinak a že muzikálů a oper se to netýká. Zítra se třeba dozvíme, že se to týká i činoher kde se zpívá, nebo dokonce komedií, protože se diváci smějí?“ uvedl ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek.

Zákaz smíchu

Ministrovi by chtěl položit dotaz, zda ví, jaký je rozdíl mezi zpěvem v činohře a v muzikálu a jestli ví, kdy dojde i na zákaz smíchu. „Zároveň mě zajímá, jestli zákaz bude platit i na smích křečovitý. Protože ten já z toho chaosu mám a chci si ho užít, protože je to to jediné, co mi zbývá,“ dodal Kulhánek.

„Jako nedotované divadlo jsme životně závislí na každé koruně od diváků, zvlášť po bezmála půlročním zákazu činnosti. A nemožnost provozovat občerstvení i zákaz uvádění muzikálů, které tvoří polovinu našeho hracího týdne a jsou ekonomickou oporou našeho fungování, se nás pochopitelně velmi bolestně dotknou, přijdeme o podstatnou část finančních prostředků,“ řekl Kocourek z Kalicha.

Divadelní šéf Heřmánek vyzval v soukromém dopise k uzavření divadel. Asociace s tím nesouhlasí

Číst článek

Podle něj znovu nejsou závažná rozhodnutí konzultována s odborníky s letitými zkušenostmi z oboru. „Tímto nám ministr Prymula jako soukromému divadlu nepomohl. Stejně jako děláním z Prahy město zasažené morovou ranou. Přitom my se tu všichni snažíme žít co nejnormálnější život a samozřejmě k situaci přistupovat se zdravým rozumem. Ale přijde mi, že naše vláda dělá všechno pro to, aby občany právě o ten zdravý rozum už definitivně připravila,“ uzavřel producent.

Asociace profesionálních divadel podle svých slov rozumí snaze vlády omezit šíření epidemie v pěveckých kolektivech, formulaci omezení v usnesení vlády je však podle ní nejednoznačná a z praktického hlediska obtížně realizovatelná. „Zakazuje například pěvecký koncert jedné zpěvačky nebo tří operních solistů a zároveň umožňuje účinkování pěveckého kolektivu v činoherní nebo taneční inscenaci, kde zpěv nepřevažuje. Chybí zřejmě těsnější spolupráce s ministerstvem kultury, které, pokud je nám známo, navrhovalo z praktického hlediska podobné opatření v realizovatelnější podobě. Doufáme, že další kroky budou provedeny uvážlivěji a po konzultaci s praxí,“ uvedl v oficiálním prohlášení předseda Asocice profesionálních divadel Stanislav Moša.

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme