Cenu kritiků získalo Divadlo pod Palmovkou, nejlepší herecký výkon předvedli Rašilov a Gajdošíková

Ceny divadelní kritiky za rok 2018 mají své vítěze. Divadlem roku se v neděli stalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Vytvořilo i nejlepší loňskou inscenaci, a to Shakespearovu hru Něco za něco. Ocenění za nejlepší herecký výkon získala Pavla Gajdošíková za svou Maryšu v ostravském Divadle Petra Bezruče a Saša Rašilov za roli Mefista v Národním divadle.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejlepší herecký výkon roku 2018 předvedl podle kritiků Saša Rašilov v roli Mefista v Národním divadle | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou je Elegance molekuly autora Petra Zelenky v jeho režii v Dejvickém divadle.

O cenách divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka) rozhodují kritičky a kritici v anketě časopisu Svět a divadlo. O vítězích jich hlasovalo 80. Letos se konal už 27. ročník.

„Nejvíc nominací – šest – mělo pražské Národní divadlo, z toho čtyři opera. Pět mělo Divadlo pod Palmovkou a třetí bylo Divadlo Na zábradlí se třemi nominacemi,“ uvedli pořadatelé.

Podle nich letos dominovaly s 20 nominacemi pražské scény. Hlasy v tomto ročníku získalo 75 inscenací, 61 ženských a 81 mužských hereckých výkonů, 40 divadel, 48 poprvé uvedených českých her, 79 scénografií, 50 hudeb a 64 talentů.

Ceny divadelní kritiky za rok 2018

  • Divadlo roku: Divadlo pod Palmovkou
  • Insecenace roku: William Shakespeare:Něco za něco, Divadlo pod Palmovkou
  • Ženský herecký výkon: Pavla Gajdošíková, Maryša, Divadlo Petra Bezruče
  • Mužský herecký výkon: Saša Rašilov, Mefisto, Národní divadlo
  • Nejlepší poprvé uvedená hra: Petr Zelenka: Elegance molekuly, Dejvické divadlo
  • Scénografie roku: Marek Cpin, Bernhard:Mýcení, Divadlo Na zábradlí
  • Hudba roku: Ivan Acher, Sternenhoch, Národní divadlo 
  • Talent roku: Tereza Marečková

Divadlem roku se stalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Mezi finalisty bylo pak i pražské Divadlo Na zábradlí a ostravská Komorní scéna Aréna.

Nejlepší inscenací podle kritiky bylo provedení Shakespearovy hry Něco za něco v Divadle pod Palmovkou v režii Jana Klaty. Nominace měla pak i opera Sternenhoch v Národním divadle a Mýcení v Divadle Na zábradlí.

Cenu za nejlepší herecký výkon kritika přiřkla Pavle Gajdošíkové za její Maryšu ve stejnojmenné hře v ostravském Divadle Petra Bezruče. Dalšími nominovanými byly Tereza Marečková jako Vitka ze stejnojmenné hry v brněnském Divadle Husa na provázku a Tereza Dočkalová za Isabelu ze hry Něco za něco z Národního divadla.

Zemřel Stanislav Zindulka. Držiteli Českého lva a herci Činoherního klubu bylo 86 let

Číst článek

Nejlepší mužský herecký výkon podal loni podle kritiků na prknech první scény Saša Rašilov jako Mefisto v Goethově Faustovi. Nominaci si vysloužili i Štefan Margita jako kapitán Vere v opěře Billy Budd z Národního divadla a Jan Vlasák jako Vincentio z inscenace Něco za něco v Divadle Pod Palmovkou.

Cenu za scénografii dostal Marek Cpin za scénu a kostýmy v představení Mýcení v Divadle Na zábradlí. Za hudbu roku si ocenění odnesl Ivan Acher za operu Sternenhoch v Národním divadle. Talentem roku se stala herečka, zpěvačka a muzikantka Tereza Marečková.

V anketě kritiků a kritiček jako největší zážitek ze zahraničního divadla zabodovala inscenace Shakespearova Richarda III. v provedení berlínské Schaubühne am Lehniner Platz, kterou uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme