Dejvické divadlo je divadlem roku. Kritici ocenili herecké výkony Vondráčka, Trojana a Štorkové

Divadlem roku 2022 se stalo Dejvické divadlo, v jehož prostorách se v sobotu Ceny divadelní kritiky udílely. Inscenací loňského roku se stala hra Daniela Majlinga Konec rudého člověka, kterou v režii Michala Vajdičky uvedlo Divadlo v Dlouhé.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oceněný herec Jan Vondráček a umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička

Oceněný herec Jan Vondráček a umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička | Zdroj: Profimedia

Inscenaci Konec rudého člověka připravil pro Divadlo v Dlouhé hostující slovenský tým. Na motivy knihy nositelky Nobelovy ceny a zastánkyně lidských práv, ukrajinsko-běloruské spisovatelky Světlany Alexijevičové hru napsal Daniel Majling.

Autorka vedla mnoho rozhovorů s obyvateli postsovětského Ruska a nabízí sondu do společnosti, která věřila v socialismus více než jiná, kde autoritářský vůdce má většinovou podporu obyvatel a 70 procent Rusů považuje diktátora Stalina za velkého muže.

Ocenění za mužský herecký výkon roku převzal Jan Vondráček za roli Majora Alexejeva v inscenaci Konec rudého člověka. Se stejným počtem hlasů cenu v této kategorii získal také Ivan Trojan za roli Davida ve hře Fifty Petra Zelenky, který ji také v Dejvickém divadle režíroval.

30 let Dejvického divadla. Dodnes ho tvoří skvělí herci, atraktivní představení, gagy a dobrá atmosféra

Číst článek

V paralelní ženské kategorii cenu získala Pavlína Štorková, která ztvárnila básnířku Sylvii Plathovou v autorské hře Jana Horáka Manželka publikovaného básníka uvedené v pražském Studiu Hrdinů.

V neoceňované kategorii „největší zážitek ze zahraničního divadla“ se na prvním místě v anketě umístila inscenace Shaxpearova myčka na ulici Kertész, svérázná a aktualizovaná adaptace Shakespearova Romea a Julie autora Pétera Závady v režii Viktora Bodó a podání budapešťského Örkeny István Színház uvedená na plzeňském festivalu Divadlo.

Ve 31. ročníku cen udílených na základě ankety časopisu Svět a divadlo, které dříve nesly jméno Ceny Alfréda Radoka, hlasovalo 84 kritiků.

CENY DIVADELNÍ KRITIKY ZA ROK 2022

Inscenace
Světlana Alexijevičová, Daniel Majling: Konec rudého člověka (Divadlo v Dlouhé)

Ženský herecký výkon
Pavlína Štorková

Mužský herecký výkon
Ivan Trojan
Jan Vondráček

Divadlo roku
Dejvické divadlo Praha

Poprvé uvedená česká hra
Petr Zelenka: Fifty

Scénografie
Marek Cpin (výprava)
Tereza Gsöllhoferová a Eva Justichová (scénografie)

Hudba
Matouš Hejl 

Talent roku
Anežka Šťastná - herečka
Zdislava Začalová - herečka

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme