Thálie za výkony v činohře získali Groszmannová a Štěpán. Za celoživotní mistrovství byl oceněn Abrhám

Ceny Thálie za mimořádné výkony v činohře získali Tereza Groszmannová a Petr Štěpán. Groszmannovou porota ocenila za titulní roli Mirandolíny v inscenaci Národního divadla Brno. Štěpán si odnesl skleněnou plastiku se stylizovanou hereckou maskou za roli Satana v inscenaci Ztracený ráj (Zpráva o člověku) Městského divadla Brno. Jde o jeho druhé ocenění, už je držitelem muzikálové Thálie za rok 2007. Kompletní přehled vítězů nabízíme v článku.

PŘEHLED Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cenu Thálie za mimořádný výkon v činohře získal Petr Štěpán za roli Satana v inscenaci Ztracený ráj (Zpráva o člověku) Městského divadla Brno. Na snímku z 5. února 2020 je v oceněné roli spolu s Barborou Goldmannovou v roli Evy | Foto: Monika Hlaváčová | Zdroj: ČTK

V případě Groszmannové porota ocenila, že se v jejím provedení „při vší bujaré komediálnosti neztrácí subtilní melancholická nota“. Štěpán podle poroty předvádí v Satanovi „důkladně vystavěnou studii silné a mocné bytosti, která nemá démonické rysy, naopak zosobňuje to, co je na zlu přitažlivé“.

„Letos se v nominacích objevili četní mimopražští umělci, protože dostali mimořádné příležitosti, které využili,“ podotkla předsedkyně poroty kategorie činohry Jana Paterová.

Národní divadlo s organizací UUUL doplňují distanční školní výuku. Žáky zapojí přímo do představení

Číst článek

Vyhlášení Cen Thálie 2020 se uskutečnilo v přímém on-line přenosu ze studia produkce BEA channel v Olomouci. Improvizovaným večerem v bezprostřední atmosféře provázel prezident Herecké asociace Ondřej Kepka.

V průběhu večera oznámili také nositele výročních divadelních cen v kategoriích opera, balet, tanec a pohybové divadlo, muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry a letos prvně osamostatněných kategorií alternativní divadlo a loutkové divadlo.

„V užších nominacích se objevilo jednadvacet divadel, nejvíce nominací, deset, získalo Národní divadlo Praha, o jednu méně plzeňské Divadla J. K. Tyla a osm Národní divadlo moravskoslezské Ostrava,“ uvedl Kepka.

Ceny za celoživotní dílo

Pořadatelé také vyhlásili tři ceny bez nominací. Cenu České akademie divadelníků získal spoluzakladatel Činoherního klubu profesor Jaroslav Vostrý, Cenu pro mladého umělce do 33 let obdržel Josef Láska z Východočeského divadla v Pardubicích a Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi připadla kameramanu Josefu Špeldovi.

Již dříve pořádající Herecká asociace oznámila, že ceny za celoživotní dílo získají v činohře Hana Bauerová a Josef Abrhám, Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a muzikálová herečka Hana Talpová.

Letos se Thálie vyhlašovaly po sedmadvacáté. Nově se od letošního ročníku udílejí ne za výkony v uplynulém kalendářním roce, ale za výkony v uplynulé divadelní sezoně. Tu již zčásti zasáhla opatření proti koronaviru, ale porotci se shodli, že loňský divadelní podzim byl na premiéry bohatý a měli z čeho vybírat. Další inscenace zhlédli ze záznamů, některá díla ale přesunuli do hodnocení v příštím ročníku.

Ceny Thálie za uplynulou divadelní sezonu 2019/2020

Činohra
Ženský výkon
Tereza Groszmannová (titulní role v inscenaci Mirandolína autora Carla Goldoniho, Národní divadlo Brno)
Mužský výkon
Petr Štěpán (role Satana v inscenaci Ztracený ráj (Zpráva o člověku) autorů Johna Miltona a Dodo Gombára, Městské divadlo, Brno)

Opera
Ženský výkon
Jana Šrejma Kačírková (role Julietty a sopránu v opeře Bohuslava Martinů a Francise Poulenka Tři fragmenty z Juliette/Lidský hlas, Národní divadlo Brno)
Mužský výkon
Lukáš Zeman (role hraběte Almavivy v opeře Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svatba, Slezské divadlo, Opava)

Muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry
Ženský výkon
Erika Stárková (role Dívky v muzikálu Lazarus, Městská divadla pražská, Praha)
Mužský výkon
Pavel Režný (role Smrti v muzikálu Elisabeth, Divadlo J. K. Tyla, Plzeň)

Balet, tanec a pohybové divadlo
Ženský výkon
Alina Nanu (role Taťány v inscenaci Oněgin, Národní divadlo Praha)
Mužský výkon
Ondřej Vinklát (role Josefa K. v inscenaci Kafka: Proces, Národní divadlo Praha)

Alternativní divadlo
Jakub Gottwald (performerský výkon v inscenaci Ur-fascism, STK Theatre Concept a Krajinou přílivu Praha)

Loutkové divadlo
Ondřej Nosálek (role Zátopka v inscenaci Zá-to-pek, Minor, Praha)

Ceny za celoživotní mistrovství
Hana Talpová (muzikál)
Jan Malík (opera)
Aneta Voleská (balet)
Hana Bauerová (činohra)
Josef Abrhám (činohra)

Cena pro mladého umělce do 33 let
Josef Láska (Východočeské divadlo Pardubice)

Cena České akademie divadelníků za mimořádný přínos českému divadelnímu umění
Jaroslav Vostrý (dramaturg, režisér a pedagog)

Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi
Josef Špelda (kameraman)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme