Dejvické divadlo míří do Berlína. Hry Teremin a Kafka '24 odehraje v češtině s německými titulky

Pražské Dejvické divadlo zamíří do Berlína, kde v neděli a pondělí odehraje v rámci Česko-německého kulturního jara dvojici představení. Šéfka produkce Jana Burianová věří, že ztvárnění her Teremin a Kafka '24 pomůže přitáhnout pozornost německého publika k českým autorům.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Myšička, Ivan Trojan, Jiří Bábek a David Novotný ve hře Petra Zelenky Teremin | Foto: Dejvické divadlo | Zdroj: www.dejvickedivadlo.cz

„Zapojili jsme se poprvé, protože to je atypické,“ říká Burianová s tím, že do Německa většinou jezdí neverbální nebo německy mluvící divadla. Představení v češtině s německými titulky jsou s výjimkou divadelních festivalů mimořádná.

Dejvické divadlo, které letos oslaví 25. výročí, bude v Berlíně hostovat v tradičním divadle Deutsches Theater v centru metropole. Představí se dvojicí her českých autorů napsaných přímo pro soubor Dejvického divadla.

Hra Teremin z pera Petra Zelenky s Ivanem Trojanem v hlavní roli vychází z osudů skutečné postavy ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina. Druhé dílo, které je od Karla Františka Tománka, se soustředí na poslední rok života spisovatele Franze Kafky, jehož důležitou část strávil na předměstí Berlína.

Snad přijdou i Němci

„Doufám, že naše dva tituly, které vezeme včetně autorů, budou mít účinek na publikum i v Německu, že tam nebude jen česká a slovenská komunita, která o nás samozřejmě ví, ale že tam přijde i odborná veřejnost ze strany Německa, které bychom rádi ukázali současnou českou dramatiku,“ podotýká Burianová, podle níž budou mít diváci po obou představeních možnost diskutovat s autory i herci.

Česko-německé kulturní jaro je jednou z akcí, která připomíná dvacáté výročí podpisu Česko-německé deklarace. Mezi hlavní pilíře několikaměsíčního programu patří retrospektivní výstava malíře Gerharda Richtera v pražské Národní galerii, několikatýdenní kulturní programy v sedmi českých regionech nebo divadelní představení v obou zemích.

Desítky projektů jsou financovány z Česko-německého fondu budoucnosti. V Česku se do akce zapojila například Praha, Brno, Ostrava, Plzeň nebo Ústí na Labem, v Německu se program odehrává v Berlíně, Lipsku nebo Drážďanech.

dab, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme