Olomouc centrem evropského divadelního umění. Začíná Divadelní Flora

Centrum Olomouce bude až do 21. května patřit mezinárodní přehlídce Divadelní Flora. Festival představí to nejzajímavější z české a německé činohry, ale také nizozemského divadla. V hlavním programu diváci uvidí například inscenaci o Olze Havlové, koprodukční Kauzu Schwelk nebo německojazyčnou hru uplynulého roku.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Majer ve hře Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny

Stanislav Majer ve hře Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny | Foto: Studio Hrdinů

V Olomouci se poprvé představí například Maxim Gorki Theater Berlín nebo mnichovský Residentztheater. Přehlídka nabídne i pětidenní profil přední české divadelní scény i nejlepší nizozemské choreografy.

Podle ředitele přehlídky Petra Nerušila je letošní ročník rekordní. „Zahrnuje 38 produkcí, 22 titulů v hlavním festivalovém programu, což je enormně vysoké číslo, oproti těm předchozím ročníkům festivalu nejvyšší. Čítá to i 19 zahraničních představení, což na Olomouc s tradičním divadelním publikem docela velké sousto."

Podtitulem letošního ročníku je Tekutá Evropa. „Inscenace reflektují historické proměny, kterými starý kontinent prošel ve svých moderních dějinách, a zároveň reflektují nastupující změny, které Evropu čekají, které jsou neodvratné a které už gradují za dveřmi," říká Nerušil.

Dejvické divadlo míří do Berlína. Hry Teremin a Kafka '24 odehraje v češtině s německými titulky

Číst článek

Na festival se sjedou divadelníci z celé Evropy

„Do Olomouce přivezeme českou Inscenaci roku 2016, kterou je Olga od Divadla Letí. Toto představení je věnováno Olze Havlové, výrazné protagonistce toho překotného dění druhé půlky 20. století u nás. Mezi headlinery festivalu bude patřit mnichovský Residenztheater, který se vůbec poprvé objeví v Olomouci s velmi provokativní, nekompromisní a politickou inscenací režiséra Olivera Frljiće Balkan Macht Frei," popisuje Nerušil.

„Izraelská režisérka a autorka Yael Ronen je podepsaná pod inscenací The Situation berlínského Maxim Gorkij Theater. Jde o německojazyčnou hru roku 2016. V této inscenaci jsou velmi hravou, ne tak těžkou a tak agresivní formou jako v případě toho Mnichova, reflektovány ozvuky blízkovýchodního konfliktu v reáliích současného Berlína. Na půdorysu Rostenova románu Pan kaplan má třídu stále rád, čili na hodinách němčiny, se setkávají očití svědci a aktéři toho konfliktu, ale žijící v Berlíně," dodává Neužil.

K vrcholům činoherní části přehlídky podle něj patří velkorysý koprodukční titul Kauza Schweik režiséra Dušana Davida Pařízka, který vznikl ve spolupráci pražského Studia Hrdinů a Theater Bremen. Vídeňská retrospektiva opanovala loňský ročník Divadelní Flory.

Olomouc má jedinou profesionální divadelní scénu

Divadelníci z celého světa se do Olomouce sjíždějí už 20 let. Přesto ve městě funguje jen jedna profesionální scéna. A to by se brzy mohlo změnit. Na konci této mezinárodní přehlídky se uvidí, jestli vznikne v Olomouci nové kulturní centrum. Lidé se na něj skládají přes internetovou platformu. Podporuje ho i řada osobností.

„Jakákoliv aktivita, která vzejde hlavně od studentů, obohatí město. Lidé budou vnímat, že tady ta univerzita je a že je jejich a studenti, kteří tu žijí, budou Olomouc považovat za svoje město."“

rektor olomoucké univerzity Josef Jařab

„Myslím si, že jakákoliv aktivita, která vzejde hlavně od studentů, obohatí město. Lidé budou vnímat, že tady ta univerzita je a že je jejich a studenti, kteří tu žijí, budou Olomouc považovat za svoje město," vysvětluje svou podporu nového kulturního centra emeritní rektor olomoucké univerzity Josef Jařab.

Prostor s kavárnou, galerií a dvěma divadelními sály se otevře na podzim letošního roku v domě, kde měla dřív zázemí prodejna elektra nebo textilu. Aby k tomu mohlo dojít, je potřeba maličkost - několik milionů.

Důležité je pro obecně prospěšnou společnost DW7 veřejná internetová sbírka na půl milionu korun. Přispět může každý, na kontě je zatím zhruba 420 tisíc. Má to ale jeden háček. Pokud se nepodaří do 21. května, kdy festival Divadelní Flora končí vybrat vytouženou částku, všechny peníze poputují zpátky na účty dárců. A tak je podle ředitele společnosti Jana Žůrka sbírka opravdovým adrenalinovým zážitkem.

„V praxi to pro nás znamená to, že se pokusíme využít faktu, že jsme hlavním organizátorem festivalu Divadelní Flora, na který spousta lidí přijede odjinud, včetně významných osobností, které nás podporují. Dostáváme se na cílovou rovinku. Tento typ kampaní funguje tak, že ty finiše bývají nesmírně silné a většinou se povede veřejnost vyburcovat, aby dále přispívala. Adrenalin to je, myslím si ale, že to stojí zato. Protože to množství lidí, které nás podporuje, nás nesmírně povzbuzuje, " vysvětluje.

Olomouc s jedinou profesionální divadelní scénou, to je podle Žůrka zoufale málo. „Ve chvíli, kdy tady chceme dělat Divadelní Floru, tak si musíme ty další scény výrazně adaptovat, musíme si půjčovat další techniku, S-klub musíme kompletně proměnit.

Každopádně Olomouc určitě potřebuje ten typ projektu, který bude otevřený po celý den, bude určený pro široké spektrum generací a bude živým kulturním centrem," dodává.
Na rekonstrukci bude společnost DW7 potřebovat zhruba tři miliony. Kromě veřejné sbírky přislíbil kraj 700 tisíc a přispět by mělo i město.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme