Neschopnost, trauma a kokain. Divadlo Na zábradlí nabízí nový pohled na Sherlocka Holmese

Sherlock Holmes ztracený sám v sobě. David Jařab napsal pro Divadlo Na zábradlí hru Podivuhodný případ pana Holmese. Premiéru měl v pátek. Slavný detektiv je v Jařabově podání v mnohém překvapivý. Nejen že není schopen případ rozklíčovat, ale dokonce se stává jeho součástí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hájek (uprostřed) jako Sherlock Holmes v představení Podivuhodný případ pana Holmese | Zdroj: Divadlo Na zábradlí

„Když jsem přemýšlel nad tím, jak Sherlocka uvést, tak jsem dospěl k názoru, že to nechci modernizovat vizuálně, ale ukázat to v té kvazihistorizující úrovni. Zároveň chci zachovat určitý typ jakési archaičnosti jazyka a mluvit o věcech, které souvisejí s dnešní dobou,“ říká pro Radiožurnál režisér a scenárista inscenace David Jařab.

Kánon100. Vybíráme nejzásadnější česká díla za posledních sto let

Číst článek

„Vždy bývá atraktivní proces, jak vše zjišťuje, a je to podáno zvnějšku. Já se v té hře pokouším dostat Sherlocku Holmesovi dovnitř, protože mám dojem, že ta postava v žánru, jak ho Doyle koncipoval, neměla tehdy moc tendenci být psychologická,“ dodává.

Režisér se snaží odhalovat Holmesovy vnitřní zdroje motivů a traumat, otočit ho naruby. Oproti obvyklým zpracování na Jařabově detektivovi není dokonalé vůbec nic.

„Můžeme začít chápat, co ho vede k té jeho fascinaci zločinem a co ho přivedlo k tomu, že má specifické pozorovací a deduktivní schopnosti.“

Východiskem pro napsání nové hry byla Jařabovi povídka Arthura Conana Doyla Dům u měděných buků, kde je obětí zločinu mladá dívka z měšťanské rodiny. Obsah povídky slouží jako půdorys příběhu, který Holmes vidí ve své hlavě. Jařab zachoval většinu postav a snažil se ctít určité vlastnosti Doyolových textů o Sherlocku Holmesovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Veroniky Štefanové o novém Sherlocku Holmesovi

Scénografie, jejímž autorem je také Jařab, je rozdělena do tří prostorů. Ty perspektivně ubíhají do zadní části jeviště. Stěny jsou dekorovány tapetami a interiér odkazuje stylově k období viktoriánské Anglie.

„Sherlock Holmes ten prostor nikdy neopouští. To znamená, že na všechno se díváme skrze něj. Vše probíhá paralelně a vzniká paralelní struktura. My si tak nikdy nemůžeme být jistí, jestli děj probíhá v Sherlockově hlavě nebo ve skutečnosti,“ vysvětluje Jařab.

Démoni zločinu

Detektiva v Divadle Na zábradlí hraje Jan Hájek. Tuto postavu podle jeho slov zastihneme ve stavu, kdy pochybuje o svých schopnostech, a její intuice už neslouží jako dřív. 

„S jeho mozkem se možná něco už děje, zkouší na sobě různé věci typické pro tu dobu. Na světě byl kokain i opium a on zaměstnává svůj mozek v době, kdy mu nemůže nabídnout žádný případ, žádné analytické myšlení, které byl zvyklý používat. Potřebuje pořádné démony zločinu,“ říká Hájek pro Radiožurnál.

V inscenaci kromě Jana Hájka účinkuje například také Miloslav König, Johana Matoušková, Jakub Žáček nebo Magdalená Sidonová.

Veronika Štefanová, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme