Opera se bouří, je ve stávkové pohotovosti. Část odborářů Národního divadla chce nového ředitele

Část odborářů Národního divadla zastupující hlavně operu chce výběrové řízení na ředitele první české scény. Na tiskové konferenci ve středu řekli, že vyzývají ředitele Národního divadla Jana Buriana, aby požádal ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o vyhlášení konkurzu na ředitele. Místní odborové organizace jsou ve stávkové pohotovosti, důvodem je i jmenování uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Pera Boyea Hansena.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo v Praze

Národní divadlo v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle předsedy odborového svazu profesionálních zpěváků naší první scény Jakuba Hrubého by měla pro vypsání výběrového řízení platit jednoznačná pravidla. 

Burian sdělil, že středeční krok odborářů vnímá jako snahu poškodit Národní divadlo, nikoli řešit problémy.

„Slyším stanovisko odborů a zajímá mě jejich názor. Chci se co nejdříve sejít s garanční radou Národního divadla. Důkladně se seznámím s názory odborníků na současné fungování Národního divadla. Budu jednat jak se zástupci všech odborových organizací divadla, tak s panem ředitelem Burianem,“ sdělil Zaorálek.

Poškozují pověst Národního divadla, říká herec Jiří Štěpnička o stávkové pohotovosti v opeře

Číst článek

Činohra proti opeře

S problémy svých kolegů z opery nechtějí být spojování zástupci šinohry a baletu. Generální ředitel Jan Burian ve svém prohlášení napsal, že první česká scéna je v dobré kondici a „těší se zájmu návštěvníků, sponzorů a má zvyšující se tržby."

„Soubor Činohry nesouhlasi s odbory operního sboru. Operní sbor nemá co diktovat ministrovi kultury, kdo bude vést Narodni divadlo,” uvedl pro Radiožurnál Jiří Štěpnička, který je předsedou odborů činohry.

Staněk ve hře

Předseda ZO Unie - odborového svazu profesionálních zpěváků Národního divadla Jakub Hrubý ve středu uvedl, že důvodem pokračování stávkové pohotovosti je také pozice ředitele Národního divadla Buriana, který podle nich v roce 2013 usedl do čela zlaté kapličky bez výběrového řízení a bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) mu mandát na dalších šest let rok před jeho skončením prodloužil.

Staněk už dříve uvedl, že se tak rozhodl na základě doporučení garanční rady Národního divadla, která je jeho poradním orgánem. A jeden z jeho předchůdců Buriana vybral na základě výběru z několika oslovených osobností v době, kdy divadlo bylo bez ředitele.

„Byl jsem řádně jmenován na druhé funkční období, v souladu s interní směrnicí ministerstva kultury, která umožňuje prodloužení mandátu na základě evaluace a doporučení odborníků. Jde o obvyklou praxi. Ve většině ostatních resortních příspěvkových organizacích jsou ostatně ředitelé jmenováni na dobu neurčitou,“ uvedl ve středu Burian. Doplnil, že Národní divadlo má zvyšující se tržby a trvalý zájem sponzorů.

Burian dodal, že ministr kultury může po poradě se svým odborným poradním orgánem a v souladu s interní směrnicí jmenovat ředitele kterékoli příspěvkové organizace Ministerstva kultury, aniž by je toto jmenování bylo podmíněno souhlasem vedení některých odborových organizací.

,Netransparentní a nekoncepční řízení.‘ Odbory Opery Národního divadla vyhlásily stávkovou pohotovost

Číst článek

Schůzky s odboráři

Odboráři mu také vytýkají, že málo reaguje na jejich výzvy k osobním setkáním. Burian řekl, že se s odborovými organizacemi schází pravidelně, v minulé sezoně se uskutečnilo devět jednání vedení Národního divadla s předsedy odborových organizací. „Naposledy jsme se sešli včera za účasti náměstkyně ministra kultury, které byl ale na jednání zástupci odborových organizací přístup odepřen,“ uvedl.

Hrubý ve středu řekl, že Burian po vyhlášení stávkové pohotovosti rozpoutal mediální kampaň, „jejímž účelem je marginalizovat důvody stávkové pohotovosti v Národním divadle a odvrátit pozornost od problematiky a problémů divadla s ohledem na politickou situaci v tomto resortu“.

Doplnil, že Burian a jeho podřízení nejednají podle uzavřené kolektivní smlouvy. „Je to narušení sociálního smíru a jsou zde velké důvody k dalšímu jednání a případným protestům.“

Norský divadelní režisér Per Boye Hansen se ujal funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery 1. srpna. Oznámení jeho nástupu vyvolalo už dříve kritiku odborových organizací mimo jiné údajně proto, že umělci neznají jeho koncepci. Divadlo ji ale zveřejnilo v únoru na svém webu.

Podle odborářů je s Hansenem komplikovaná komunikace, pouze přes tlumočníka to podle Vrby není možné. Baletu Národního divadla šéfuje už několikátou sezonu Filip Barankiewicz a se souborem, který je mezinárodní, komunikuje výhradně anglicky.

ela, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme