Zemřela ‚Truda‘. Někdejší herečce Husy na provázku a disidentce Evě Vidlařové bylo 73 let

Zemřela bývalá herečka a tajemnice brněnského divadla Husa na provázku Eva Vidlařová, bylo jí 73 let. Před rokem 1989 se zapojila do disentu, držela hladovku za propuštění politických vězňů, sama strávila několik měsíců ve vazbě. Podle informací zveřejněných divadlem Husa na provázku zemřela v pondělí.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřela bývalá herečka a tajemnice Divadla Husa na provázku Eva Vidlařová | Zdroj: Divadlo Husa na provázku

Vidlařová byla vzděláním dopravní inženýrka. V druhé polovině 70. let ale zakotvila na „Provázku“, kde tehdy excelovali Boleslav Polívka nebo Jiří Pecha. S oběma se potkala ve slavné inscenaci Pezza versus Čorba o soupeření komediantských rodin. Role Pechovy partnerky Trudy jí přinesla celoživotní přezdívku. V menších rolích se objevovala i ve filmu.

Cirk la Putyka divadlem roku, Zahradníček nejlepší inscenací. Ceny divadelní kritiky znají své vítěze

Číst článek

„Originální herečka, nezaměnitelná postava, svérázná divadelní tajemnice, silná a odvážná žena, které se vždycky a zásadně říkalo právě Truda, se stala duší souboru a zůstala s ním až do roku 1992, kdy ji začalo zrazovat zdraví,“ uvedli divadelníci na facebooku Husy na provázku.

Zejména v druhé polovině 80. let Vidlařová aktivně vystupovala proti komunistickému režimu, spolupracovala například s disidentem Petrem Cibulkou, po převratu pracovala v jeho Necenzurovaných novinách.

Své postoje Vidlařová před rokem 1989 neskrývala. „Každému bych doporučila, aby si to za život aspoň jednou zkusil. Okamžitě se osvobodíte a zjistíte, že na vás vlastně nikdo nemůže. Jste volný,“ uvedla v jednom z pozdějších rozhovorů pro Mladou frontu Dnes. V roce 1988 držela hladovku za politické vězně, a právě tehdy podle ní začaly její dlouholeté zdravotní problémy s únavovým syndromem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme