Spor o Cimrmana skončil remízou. Filip Smoljak dostane od divadla skoro 100 tisíc za hry svého otce

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana zaplatí synovi herce, režiséra a scenáristy Ladislava Smoljaka Filipovi téměř 88 000 korun za hry fiktivního zneuznaného českého génia, které odehrálo v letech 2015 až 2017. Dalších 5000 korun muž dostane za svůj hudební výkon v představení Posel z Liptákova. Strany se na tom v pondělí dohodly u pražského městského soudu, kde uzavřely smír. Podle Smoljaka skončil spor remízou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadlo Járy Cimrmana slaví 50 let od uvedení hry Akt

Z představení Akt v Žižkovském divadle Járy Cimrmana (archivní foto) | Zdroj: Profimedia

Filip Smoljak požadoval po divadlu zvýšení autorského podílu za hry svého otce. V této části mu soud vyhověl. Autorům přiřkl 14 místo původních 12 procent ze zisku z každé hry, kterou divadlo za žalované tři roky uvedlo.

Podíl samotného Smoljaka vzrostl z 1,5 na 1,75 procenta. Výjimkami jsou představení Akt a Vyšetřování ztráty třídní knihy, z nichž první napsal pouze Zdeněk Svěrák a druhou pouze Smoljak, a tudíž jsou podíly jiné.

„Je to pouze zvýšení podílu pana Filipa Smoljaka, který to takto požadoval. Zdeněk Svěrák deklaroval, že on bude požadovat svůj podíl na 12 procentech. A pokud vím, takto se opakovaně vyjádřily i ostatní děti pana Ladislava Smoljaka,“ řekl po skončení jednání novinářům Vyskočil.

Soud přiznal Smoljakovi 58 tisíc za desky Járy Cimrmana vydané Supraphonem bez jeho souhlasu

Číst článek

Divadlo podle něj přistoupilo ke smíru proto, aby se spory netáhly ještě léta. Doufá v to, že se s Filipem Smoljakem dohodne i ohledně dalších sporů.

„Je to typická remíza. Jsem zvyklý buď hodně prohrát, nebo hodně vyhrát,“ prohlásil Filip Smoljak. Soud podle něj potvrdil, že odměna vyplácená jeho otci za autorství her nebyla spravedlivá. Soud ale podle něj vůbec neřešil otázku odměn za práva režiséra či to, zda má divadlo na uvádění Cimrmanových představení licenci.

Smoljak podle pondělního prohlášení soudce Filipa Lišky požadoval dohromady zhruba 70 000 korun.

Svěrák: Spor tkví v osobnosti žalobce

Druhý autor her Svěrák ale v pondělí u soudu vypověděl, že on ani Smoljak neměl nikdy výhrady k tomu, aby se inscenace v Žižkovském divadle Járy Cimrmana hrála. Podle soudce to znamená, že se uváděla legálně. Svěrák se ohradil také proti požadavku na odměny za režii.

DALŠÍ SPORY

Filip Smoljak vede ještě další spory. Loni v srpnu mu soud nepravomocně přiznal 58 000 korun a úroky od Supraphonu, který bez mužova souhlasu vydal limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana. Smoljak požadoval 100 000 korun.

„Podstata toho sporu tkví v osobnosti žalobce Filipa Smoljaka,“ sdělil novinářům po své výpovědi Svěrák. Až do smrti Ladislava Smoljaka rozhodovali oba spoluautoři vše ve shodě. Poté zůstali čtyři dědicové, jediný Filip Smoljak zastává názor, že podíl jeho otce byl nespravedlivý.

„Ačkoli je majitel pouze osminy autorských práv, tak chce to divadlo řídit a hlavně chce víc peněz,“ prohlásil.

Svěrák na jednání uvedl, že měl dříve s Filipem Smoljakem vřelý vztah. „Teď je to vztah nedůvěrný a považuji ho za špatný,“ uvedl. Novinářům poté řekl, že ho to mrzí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme