V 78 letech zemřela herečka, dabérka, rozhlasačka a fejetonistka Gabriela Vránová

Po delší nemoci v sobotu ráno zemřela herečka Gabriela Vránová. Oznámili to její syn, režisér Ondřej Kepka, a Herecká asociace. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let. Hrála v řadě televizních inscenací a filmů. Díky specificky zabarvenému hlasu ji posluchači znali z rozhlasových her a pohádek. Neopomenutelná je rovněž její práce v dabingu, za který obdržela Cenu Františka Filipovského.

Praha (Aktualizováno: 12:09 16. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po delší nemoci zemřela ve věku 78 let herečka Gabriela Vránová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Vránová se narodila na Slovensku v učitelské rodině. Dětství prožila v Brně, kde také v roce 1960 absolvovala JAMU. Kariéru zahájila v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, odkud po dvou sezonách přešla do pražského Divadla na Vinohradech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Herečka Gabriela Vránová mluvila jako host Radiožurnálu s moderátorkou Hankou Shánělovou v roce 2010 o rozhlasové práci.

Členkou jeho činoherního souboru byla více než 40 sezon, ztvárnila například titulní role v představeních Nora a Maryša nebo vdovu Plajznerovou v divadelní pohádce Dalskabáty, hříšná ves aneb zapomenutý čert.

Řadu rolí vytvořila v televizi. Hrála například v seriálech My všichni školou povinní, F.L. Věk, Sňatky z rozumu či Jak vytrhnout velrybě stoličku. Filmové role ztvárnila ve snímcích Hledá se táta či Poklad byzantského kupce.

Spolupracovala taky s Českým rozhlasem, kde na stanici Dvojka moderovala pořad Noční mikrofórum. 

Seriál Chalupáři slaví 40 let, filmaři ho natáčeli v obci Višňová na Příbramsku

Číst článek

Její velkou láskou byla poezie, její otec byl vedle profese pedagoga také autorem křesťansky orientované lyriky. Takto o ní mluvila ve vysílání Radiožurnálu v roce 2010: „Miluji českou poezii, na ní jsem odrostla a samozřejmě je mi nejbližší. Slovenskou mám ráda a je to opět takové milé pohlazení, když si přečtu něco nového.“

Sama si připravovala hudebně-literární pořady a dlouholetá práce v tomto oboru jí vynesla Křišťálovou růži, nejvyšší ocenění v oblasti uměleckého přednesu. Sama Vránová napsala desítky fejetonů, které se později staly základem knihy Magnetický vítr.

Své zkušenosti předávala mladým adeptům herectví na Pražské konzervatoři. Mezi její žáky patřili Vladimír Dlouhý nebo Zlata Adamovská. V dabingu byla hlasem Marilyn Monroeové, Catherine Deneuveové nebo Lisy Taylorové. Vedle Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu získala také cenu Prix Bohemia za herecký rozhlasový výkon.

Vránová byla vdaná za středoškolského profesora matematiky Jiřího Kepku, bratra herce Jaroslava Kepky. Jejich syn Ondřej, který je známý dětskou rolí Honzíka v televizním seriálu Arabela, je nyní režisérem zejména televizních filmů.

V seriálu Chalupáři si zahrála manželku Vladimíra Menšíka.

Andrea Kubová, Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme