V 69 letech zemřel prorektor JAMU Kovalčuk. Působil v Národním divadle i Huse na provázku

V sobotu zemřela výrazná osobnost českého divadla a prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Josef Kovalčuk. Bylo mu 69 let. V neděli o tom informoval mluvčí JAMU Luboš Mareček. Kovalčuk mimo jiné působil šest let na přelomu tisíciletí jako dramaturg a umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze a zasloužil se o obnovení Divadelní fakulty JAMU.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrazná osobnost českého divadla a prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Josef Kovalčuk | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

Kovalčuk vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a dramaturgii na pražské DAMU. Spoluzakládal HaDivadlo, ve kterém od roku 1974 do roku 1996 pracoval jako dramaturg. Poté odešel do Národního divadla v Praze. V letech 2009 až 2013 byl dramaturgem Husy na provázku.

Zemřela herečka, profesorka JAMU a signatářka Charty 77 Nika Brettschneiderová

Číst článek

V akademické sféře působil jako děkan divadelní fakulty dohromady 12 let a podílel se také na založení mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter i na vytvoření tradice mezinárodních vědeckých a doktorských konferencí na fakultě. Na ní byl také vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu a řadu divadelních her, scénářů, adaptací a dramatizací také sám napsal.

„Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období. Od počátku 90. let nezaměnitelným dílem též spolutvořil divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění," uvedl rektor Petr Oslzlý.

Kovalčuk zemřel ve stejný den jako herečka a profesorka brněnské JAMU Nika Brettschneiderová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme