Kladenské divadlo uvažuje o stávce. Zastupitelé města nepodpořili jejich odvolaného jednatele

Kladenští koaliční zastupitelé v pondělí nepodpořili návrat bývalého jednatele divadla Jana Krafky do funkce. Radní města jej odvolali kvůli rostoucí ztrátě divadla a nevýhodnosti některých uzavřených smluv. Město vede koalice ODS, Kladeňáci, SPD a ANO. O případné stávce divadelníků se bude podle vedoucího divadelních odborů Tomáše Hrona ještě jednat, řekl v pondělí novinářům. Divadlo je ve stávkové pohotovosti.

Kladno (Aktualizováno: 22:13 16. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý jednatel divadla Jan Krafka | Foto: Jana Myslivečková | Zdroj: Český rozhlas Region

Sál byl při jednání zastupitelů v pondělí plný, přišly tři stovky lidí, ne všichni ale přišli protestovat proti odvolání Krafky. V diskusi vystoupil odcházející umělecký šéf Jaroslav Slánský a několik dalších členů souboru divadla. Krafka na jednání byl, ale veřejně nevystoupil.

Kladenský soubor Taška léčí pomocí divadla. Na festivalu pro mentálně postižené získal první cenu

Číst článek

Podle kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) nebyly za Krafkova vedení dodržovány právní předpisy, podle opozičního zastupitele a bývalého primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) byl Krafka jako jednatel bravurní. „Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde,“ uvedl. Opoziční zastupitelé se po přestávce nevrátili na pokračující jednání zastupitelstva.

Nová jednatelka divadla, Irena Žantovská, v pondělí představila své návrhy, jak by divadlo mělo fungovat v příštích letech. Počítá se i zachováním obou stálých souborů, tedy činohry a loutkového souboru Divadla Lampion, které se zaměřuje na dětské diváky.

„Tou hlavní cestou, je cesta k navyšování výnosů,“ řekla v pondělí Žantovská. Zařadila do ní například zvyšování průměrné návštěvnosti, zvyšování počtu zájezdů a tržeb z pronájmu prostor divadla. Vedení divadla také bude podle ní hledat cesty, jak aktivně získávat dotace, například od Středočeského kraje.

Trestné oznámení

Jedním z témat v pondělí byl i podání trestního oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření, že sociální sítě zřízené k propagaci divadla sloužily k soukromým aktivitám, například šíření názorů zaměstnanců divadla. Žantovská v pondělí oznámila, že trestní oznámení nepodala, protože zatím není schopná vyhodnotit, zda by mohlo jít o trestný čin, nebo ne.

Oba soubory divadla nyní zkouší představení pro nastávající sezonu. „Nezastírám, že situace v činoherním souboru je emočně vypjatá,“ dodala Žantovská. Podle ní má divadlo nadále zájem o stálou spolupráci s Krafkou, který ale na začátku září požádal o ukončení hereckých závazků dohodou, proto bylo zrušeno několik představení.

Musel být upraven dramaturgický plán a sezona začíná o několik dní později, a to v úterý reprízou inscenace Žena v černém. První premiérou sezony by měl být 19. října muzikál Miluji tě, ale. Kromě uměleckého šéfa podaly výpověď dvě dramaturgyně a herečka Zuzana Mixová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme