VIDEO: Provazochodkyně přešla Vltavu po 350 metrů dlouhém laně, zahájila festival Letní Letná

V Praze ve středu večer začal 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Letos ho zahájila 35letá francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová. Její přechod Vltavy po 350 metrů dlouhém laně jste mohli sledovat exkluzivně v živém přenosu Českého rozhlasu Vltava, a to i za pomocí dronu. Záznam si můžete pustit v článku. Bongongaová celý úsek přešla za 40 minut a zvládla ho bez problémů.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:20 14. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akrobatka se během přechodu několikrát posadila, na lano si lehla, udělala přes něj kotrmelec nebo visela zavěšená jen za ohnutá chodidla. Její akci sledovaly z náplavky, Čechova mostu a Letenských sadů tisíce lidí, kteří jejím kouskům aplaudovali.

Bongongaová šla v 35metrové výšce bez jištění, s sebou měla pouze balanční tyč, která vážila 12 kilogramů, a karabinu pro případ, kdy by se například kvůli silnému větru potřebovala na laně zajistit „Nebudu mít bezpečnostní pás, naučila jsem se chodit bez něj,“ řekla v pořadu Vizitka na Českém rozhlase Vltava.

Chůze po laně je pro mě jako pro ostatní jít po zemi, říká provazochodkyně. Projde se nad Vltavou

Číst článek

Přestože hodinu před vystoupením v Praze poměrně vydatně pršelo, na výkon měla jeho protagonistka a pořadatelé festivalu štěstí. Prahu zalilo slunce, které přestože akrobatce po celou dobu svítilo do obličeje, nevyvedlo ji ani na chvilku z koncentrace.

Provazochodkyni nejvíce omezuje vítr. Podle síly větru technici lano napínali, čímž měli vyrovnávat jeho případné výkyvy. Akrobatka říká, že pro ni není důležité, v jaké výšce jde, nebezpečnější pro ni je, když se lano hýbe. Při podobných výkonech jako ve středu v Praze ale prý nepadá, spadne při tréninku, když zkouší něco, co ještě neumí.

Cesta ze Starého Města na Letnou na laně nad řekou byla zatím nejdelší, kterou provazochodkyně ze souboru Cie Basinga kdy šla. Provazochodectví se věnuje od osmi let. Jejím mentorem byl Rudy Omankowsky, který pochází z tradiční rodiny artistů s českými kořeny.

Šamanismus a cirkus

Zahajovací večer na Letné pokračoval tanečně-akrobatickou show inspirovanou šamanismem a mystikou v podání Blackout paradox. Dvě cirkusové disciplíny, stojky a vis za vlasy, v sobě kombinuje pouliční představení Cink The Universe.

Letošní festival bude hostit čtyři zahraniční soubory. Diváci například uvidí premiéru novocirkusového muzikálu Tabernak v podání Cirque Alfonso. Kanadský soubor navštívil festival už v roce 2017 a sklidil úspěch s troufalým představením Barbu. Letošní novinka je vsazena do prostředí malého vesnického kostela, který je centrem komunity venkova, odkud Kanaďané pocházejí.

Po osmi letech se vrací také trojice akrobatů z Theatre d'Un Jour. Ke spolupráci si přizvali sopranistku Julii Calbetovou, která bude jejich představení Strach - A Fear Song doprovázet zpěvem. Festival tradičně uvede premiéry nových inscenací domácích souborů, které akrobacii a nový cirkus využívají jako výrazové prostředky.

Doprovodný program umožní návštěvníkům naučit se žonglovat anebo si vyzkoušet umění chůze na laně s balanční tyčí. Děti se mohou zúčastnit Letního Letňáku, letní festivalové školy, kde se učí základům herectví, žonglování či práce s hlasem.

Festival Letní Letná potrvá do 1. září.

lac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme