Premiéra ve sloním břiše. Liberecké Naivní divadlo letos uvede tři nové inscenace

Liberecké loutkové Naivní divadlo letos uvede tři nové inscenace. Jedna se bude pomyslně odehrávat ve sloním břiše. Sdělil to dramaturg divadla Vít Peřina. Nezvyklé kulisy připraví podle něj divadelníci pro 25. ročník červnového festivalu Mateřinka. Podzimní novinka bude spojená s oslavou dalšího jubilea, a to 70 let od vzniku tohoto divadla.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecké Naivní divadlo | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Jeho domovskou scénu v Moskevské ulici letos čeká po zhruba 15 letech rekonstrukce hlediště, která přinese hlavně kompletní výměnu sedadel. Radnice jako zřizovatel divadla už zakázku vypsala, náklady odhaduje na 900 000 korun.

S ohledem na dvě jubilea považuje ředitel divadla Stanislav Doubrava letošní rok za výjimečný. Divadlo navíc vyrazí tento rok na řadu zahraničních zájezdů. „Hostovat budeme v Německu, Belgii a ve Slovinsku. Na jaře nás čeká cesta do čínského Šen-čenu s inscenací O beránkovi, který spadl z nebe, která se měla původně uskutečnit v listopadu 2018, ovšem kvůli nedokončené rekonstrukci čínského divadla byla přesunuta na duben nového roku,“ uvedl Doubrava.

‚Zdivočelý kabaret.‘ Dejvické divadlo zpracovalo Továrnu na absolutno od Čapka po svém

Číst článek

Psí železnice

První letošní novou inscenaci uvede Naivní divadlo v březnu, bude beze slov a určená je pro nejmenší děti. „Je to téma psů a vlaků, podtitul bude mít psí železnice. Trochu s ní navazujeme na projekt O beránkovi, který spadl z nebe,“ uvedl Peřina. Půjde o komorní studiové dílo v režii Michaely Homolové, scénář vytvořil Peřina.

Další premiéra se uskuteční při festivalu Mateřinka, který se zaměřuje na tvorbu loutkových divadel pro děti předškolního věku. Podle Peřiny projekt pracovně nazvali Ve sloním břiše. „Bude to divadlo, které se bude odehrávat v obrovském slonovi, co bude stát na náměstí před radnicí. V něm bude prostor pro malý počet diváků a pro ně tam bude přichystané představení,“ naznačil Peřina.

Hororová vzpomínka

V rámci oslav výročí založení Naivního divadla bude mít v říjnu premiéru inscenace inspirovaná Poutí krkonošskou Karla Hynka Máchy. Určená bude pro střední školy a dospělé publikum. Snově hororová vzpomínka z jedné z mnoha cest, které Mácha po Čechách vykonal, bude v režii Filipa Homoly.

Naivní divadlo bylo založeno v roce 1949 pod názvem Ústřední loutkové divadlo jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. „V rámci oslav obou jubileí připravujeme velkou výstavu v Galerii U Rytíře, která bude slavnostně zahájena v červnu před festivalem Mateřinka. Další výstava se uskuteční v Malé výstavní síni naproti radnici,“ dodal Doubrava.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme