VIDEO: Herecké legendě Luďku Munzarovi přišly dát poslední sbohem stovky lidí

Přátelé, kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučila s Luďkem Munzarem. Známý herec zemřel v sobotu 26. ledna ve věku 85 let. Na jevišti měl proslov ředitel Národního divadla Jan Burian. Vystoupila i řada Munzarových kolegů – mezi nimi například Iva Janžurová, Taťjana Medvecká nebo Ivan Trojan. Zahrál Hradišťan Jiřího Pavlici.

Praha (Aktualizováno: 11:55 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Munzar patřil k nejvýraznějším hercům své generace. Přes 30 let působil v Národním divadle, kde si často zahrál se svou manželkou Janou Hlaváčovou.

Výraznou stopu zanechal také v televizi nebo v dabingu. Svůj hlas propůjčil zejména americkému herci Paulu Newmanovi. Před filmovou kamerou se objevoval míň, ztělesnil například skladatele Leoše Janáčka.

Pietní akt v zaplněném divadle zahájila audionahrávka, na které Munzar recitoval báseň Františka Novotného Až bude moje duše bez těla, kterou zhudebnil Jiří Pavlica. Nad střechou ND před obřadem přeletělo dvoumotorové letadlo typu L-200 Morava, které připomnělo Munzarovu vášeň pro letecký sport.

„Luděk Munzar měl dar spojovat výbušnost s elektrizujícím napětím, bystrý intelekt s pevnou vůlí, střídmost, cudnost a křehkost s živelnou energií, sžíravou ironií i sarkasmem. Umělecká autorita, záhy uznávaný a oblíbený partner starších kolegů a kolegyň, později vzor pro mladší i nejmladší - nejen hereckým uměním, ovládajícím brilantně plastickým gestem i mluvou velký prostor ´kamenného divadla´,“ uvedl ve smuteční řeči ředitel Národního divadla Jan Burian.

„Pro moji generaci byl také nezapomenutelným Bláhou v Macháčkových Našich furiantech. Postavou plnou lásky a opravdové cti. Poctivým člověkem bez kompromisů, jehož postoj se obracel ke svědomí nás všech, kteří jsme seděli v hledišti,“ dodal. V minulosti Burian připustil, že se s Munzarem kvůli situaci v Národním divadle často dohadoval.

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme