Městská divadla pražská představují 100 monologů v moderním kabátu. Jednu z postav si zahraje i Klus

Je to taková čítanka divadelních her. Městská divadla pražská představují online divákům slavné divadelní monology v trochu jiném kabátu. Třeba Figaro z Figarovy svatby se přesunul z divadelních kulis do bytu k žehličce a sporáku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romeo a Julie, slavnou Shakespearovu hru snad není potřeba sáhodlouze představovat. Příběh o lásce a nenávisti měl v pražském divadle ABC premiéru před dvěma lety. Romea v něm hraje mladý herec Zdeněk Piškula, který se objevuje také na prvním krátkém videu projektu 100 monologů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Městská divadla pražská představují projekt 100 monologů. Natáčel Jiří Štefl

Cyklus je jakýmsi lexikonem nebo čítankou dramatické literatury. Stojí za ním mimo jiné dramaturgyně Jana Slouková.

„Výběr probíhá tak, že kromě stálých členů hereckého souboru Městských divadel pražských oslovujeme i naše hosty. Většinou se snažíme vycházet z jejich hereckých zkušeností, tedy jsou to role, které ztvárnili na jevišti městských divadel nebo v minulosti někde jinde v rámci své herecké kariéry,“ popsala pro Radiožurnál.

A jednotlivým výpovědím také dali novou podobu. „Monology zasazujeme spolu s režisérem Jakubem Šmídem do nového kontextu a dáváme jim trošku jiný, mnohdy překvapivý vizuální kabát,“ popisuje dramaturgyně.

Divadla rok bez diváků zasáhl. Někde musejí propouštět, jinde ruší premiéry na roky dopředu

Číst článek

Například Figaro z Figarovy svatby v podání herce Vojtěcha Dvořáka se přesunul z divadelních kulis k žehlicímu prknu. Mezi dalšími, kteří představují nejen své divadelní role, jsou například Dana Batulková nebo Jan Vlasák.

Slouková věří, že monologů bude nakonec skutečně stovka. „V tuto chvíli se pracuje na mnoha dalších dílech tohoto cyklu, například na Maryše v podání Beáty Kaňokové, Marii Stuartovně s Evou Salzmannovou nebo na Trigorinovi v podání Tomáše Kluse.“

Sto monologů najdete na YouTube profilu Městských divadel pražských. Každý týden tam autoři nahrají jedno video.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme