Nepřišel jsem do Prahy dělat revoluci, tvrdí nový ředitel Opery Národního divadla a Státní opery

V Opeře Národního divadla a ve Státní opeře hrozí stávka. Umělcům se nelíbí nástup nového šéfa Pera Boye Hansena a sepsali proti němu otevřený dopis. Podpis připojilo víc než 300 zaměstnanců divadla. „Je důležité, abychom spolu mluvili. Chci ukázat, že jsem nepřijel do Prahy, abych dělal revoluci, chci vést operu správným směrem,“ říká Per Boye Hansen v rozhovoru s Marií Bastlovou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Per Boye Hansen není na pražské operní scéně žádným nováčkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je situace v Opeře Národního divadla? Poslechněte si rozhovor

Už od loňského roku působí v Národním divadle jako poradce ředitele. Přesto se proti němu zaměstnanci bouří. Otevřený dopis podepsala třeba i sólistka Eva Urbanová. Ta si stěžuje na velkou nervozitu v divadle – nikdo prý neví, co bude dál.

„Pro to mám velké porozumění. Lidé mají v nejisté situaci strach a mají právo vědět, jak se bude situace vyvíjet dál. To samozřejmě nelze vysvětlit dvěma slovy,“ řekl.

„Už v únoru jsem na tiskové konferenci naznačil jasné směry, co budeme hrát a jaké budou mít jednotlivé domy úlohu. S paní Urbanovou jsem zrovna dnes dopoledne osobně hovořil. Chci se všemi najít společnou cestu a na to potřebuji čas,“ dodal.

Výměny interpretů

Podle zaměstnanců ale Per Boye Hansen výrazně do chodu opery zasahuje. Už teď, tedy ještě předtím, než se své pozice oficiálně chopil, prý dává pokyny k výměně interpretů.

„To je ale přece můj úkol jako šéfa opery,“ brání se nový ředitel. „Dostal jsem za úkol, abych pracoval na jasných plánech. Tehdy jsem řekl, že co bylo naplánováno na další sezonu, to zachovám, mým úkolem ale bylo dlouhodobé plánování.“ Na protest proti jeho personálním změnám mimo jiné odstoupil dosavadní umělecký ředitel Petr Kofroň.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme