‚Nejsem příznivcem toho, aby diváci půjčovali divadlu,‘ říká Jan Burian o vracení vstupného

Co udělalo Národní divadlo pro národ v době karantény a co může udělat národ pro divadlo? Jaké jsou plány na léto a na podzim? A jak bude vypadat nový multifunkční prostor Nové scény? S Vladimírem Krocem si povídal ředitel Národního divadla Jan Burian.

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Burian, ředitel Národního divadla

Jan Burian, ředitel Národního divadla | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Návrat na scénu je pro všechny náročný. Herci téměř tři měsíce nemohli zkoušet ani hrát. Přesto uvedli na scénu pět představení. Z toho dvě pro zdravotníky, kteří během karantény zachraňovali situaci v nemocnicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V divadle jsme připraveni na všechno, divadlo je zázrak, komentuje s nadsázkou ředitel ND Jan Burian

Ztráty ředitel Burian odhaduje zhruba na sto osmdesát milionů korun. „Divadlo je provázané s dalšími službami, jako jsou restaurace, holičství a další. Dokud ekonomika nezačne komplexně fungovat, bude to pro nás obtížné,“ shrnuje.

„Divadlo je buď zavřené, nebo otevřené,“ glosuje aktuální situaci s přirovnáním napůl otevřeného divadla k tramvaji, do které smí nastoupit dvacet lidí.

Vracet a darovat

Podobně jako na dalších scénách, i v Národním divadle uspíšili začátek prázdnin. První premiéra je v plánu 21. srpna. Vstupenky na podzimní sezónu se prý prodávají, i když pomaleji než obvykle. Ředitel odmítá myšlenku, že by diváci nechali divadlu peníze za zrušená představení.

„Nejsem příznivcem toho, aby diváci půjčovali divadlu. To má být dobrovolný akt vzešlý z jejich vůle a rozhodnutí. Nechceme vracet peníze, jen když si lidé řeknou. Tím bychom ztráceli důvěru u obecenstva.“

Národní scénu podrží ministerstvo kultury. Kdo chce, může divadlu vrácené peníze poukázat na sbírkový účet.

Navzdory okolnostem se chystá proměna Nové scény v multifunkční prostor. „Připravujeme projekt, v němž chceme vybudovat variabilní prostor, který se bude měnit v minutách. Moderní dramatika je pro podobné prostory napsaná a určená,“ těší se.

A na závěr rozhovoru zve diváky na dvacátý ročník festivalu Divadlo. „Festival proběhne a bude krásný. Uvidíme inscenace dvou zahraničních tvůrců, kteří v České republice nikdy nebyli. Festival představí výběr toho nejlepšího z české a slovenské divadelní scény.

Tereza Škoulová, Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme