Prodaná nevěsta pod širým nebem. Na operu v pražské Divoké Šárce dorazilo pět tisíc diváků

Přibližně pět tisícovek diváků zhlédlo v neděli odpoledne v pražské Divoké Šárce operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Představení v přírodním divadle připomnělo rok 1918, kdy v rámci oslav vzniku samostatné republiky Smetanovo dílo taktéž zaznělo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opera se v Šárce konala již po čtrnácté. Letos byla součástí oslav 100. výročí české státnosti i Dne Prahy 6. Prodaná nevěsta zazněla v Šárce po pěti letech. V roce 2013 přišlo na představení 16 000 diváků.

V produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupili sólisté, orchestr, sbor a balet opery Národního divadla v Praze. Dirigování se ujal Jan Chalupecký. Vznik celého představení měla na starost režisérská dvojice Jana Divišová a Renée Nachtigallová. Tyto dvě ženy měly v roce 2005 na svědomí také obnovení tradice přírodního divadla v Šárce.

‚První den svobody‘

V hlavní roli Krušiny se představil Roman Janál. Ludmilu ztvárnila Ivana Šaková, Mařenku Dana Burešová. Míchu zazpíval Pavel Horáček, role Háty se ujala Lenka Šmídová. V dalším obsazení nechyběl Josef Moravec jako Vašek, Aleš Briscein v roli Jeníka či Luděk Vele v podobě Kecala.

„Hlavní důvod, proč jsme si letos vybrali Prodanou nevěstu, je ten, že 29. října 1918 čeští umělci Národního divadla vybrali jako představení, kterým chtěli oslavit první den svobody,“ řekla již dříve pořadatelka akce Renée Nachtigallová. Rozpočet letošního 14. ročníku Opery v Šárce činil rekordních 1,6 milionu korun. Akci finančně podpořila městská část Praha 6 a Hlavní město Praha.

Během předchozích ročníků představilo přírodní divadlo návštěvníkům řadu významných českých operních děl. Od roku 2005 zde mohli diváci zhlédnout například Dvě vdovy, Rusalku, Jakobína, Čerta a Káču či právě Prodanou nevěstu.

Poslední zmíněnou operou, jež měla svoji premiéru v květnu roku 1866, navíc přírodní divadlo v Šárce zahájilo 16. května 1913 svoji činnost. V té době šlo o největší přírodní evropské divadlo s kapacitou téměř 10 000 míst k sezení na svahu a dalších 8000 míst ke stání. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme