Pal e marikľi? Romské divadlo D21 zpracovalo tři pohádky do jedné, zájem o představení mají i školy

Z pohádky Pal e marikľi? | Zdroj: Ara Art

K letošním oslavám Mezinárodního dne Romů představilo divadlo D21 novou inscenace Pal e marikľi? V roli dvou pekařů, Michala a Hynka, se představili herci Michal Žolták a student DAMU Nikolas Ferenc. Pohádka na motivy tří romských pohádek přibližuje situaci ze života Romů, které nesou množství rysů i postav současnosti, i když se odehrávají na zvláštních místech, třeba v královském paláci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jedná se o tři různé pohádky od českých romských autorů, které jsme zasadili do jednoho příběhu," říká režisér inscenace Pal e marikľi? David Tišer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Divadlo D21 uvádí romskou pohádku Pal e marikľi? v režii Davida Tišera

Po řadě divadelních her, které mnohdy upozorňovaly na palčivá témata týkající se Romů, se rozhodli pro romskou pohádku určenou pro nejmenší.

„Objevili jsme v trhu mezeru. Programů s romskou tematikou pro děti je hrozně málo. Proto jsme se po těžkých tématech rozhodli pro něco veselejšího,“ přibližuje Tišer.

Na vzniku scénáře se vedle něj a dramaturgyně Lízy Urbanové podíleli i samotní herci, Michal Žolták a Nikolas Ferenc.

„My jsme v prvé řadě romské divadlo, a proto se neodkloníme od romského tématu. Pohádka je naší společnou autorskou hrou,“ popisuje Tišer.

Z pohádky Pal e marikľi? | Zdroj: Ara Art

Hru plánují představit na kulturních akcích a v prostředí základních a mateřských škol.

„V současnosti už máme několik nabídek. Možná by někdo čekal, že od segregovaných škol, ale právě naopak. Přihlásily se takové, kde romské děti skoro vůbec nejsou. Tyto školy by rády skrze pohádku a Romy, kteří v ní vystupují, předaly pozitivní zprávu dětem,“ těší režiséra.

‚Knihou jsme otevřeli cestu dalším Romům. Nakopne je ke psaní,‘ věří držitel ceny Magnesia Litera Banga

Číst článek

Velkým přáním herce Michala Žoltáka je vystupovat v sociálně vyloučených oblastech v Česku i na Slovensku. 

„Chceme navštěvovat různá města a hrát i pro dospělé. Jednou bychom rádi i na Slovensko, zahrát do romských osad, aby i tito Romové byli v kontaktu s divadlem. Tím spíš, když se jedná o romské divadlo,“ říká Žolták.

Nikolas Ferenc vítá možnost mluvit a zpívat v romském jazyce. „Dokážu romsky mluvit, ale spíš výborně rozumím. My tak mluvili doma. Ve škole jsem se spíš odnaučil. Takže teď se to učím znovu, navíc zpěv mám hrozně rád,“ přiznává.

Rena Horvátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme