,Netransparentní a nekoncepční řízení.‘ Odbory Opery Národního divadla vyhlásily stávkovou pohotovost

Odborové organizace Opery Národního divadla (ND) a Státní opery ve středu vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem je podle jejich zástupců netransparentní a nekoncepční řízení Národního divadla, které ohrožuje stabilitu Opery ND a Státní opery i hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení Národního divadla si za změnami stojí. (Na snímku interiér opery před rekonstrukcí) | Foto: Filip Jandourek

Odboráři požadují nejen nové obsazení pozice uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery a hudebního ředitele Státní opery, ale i výběrové řízení na místo ředitele Národního divadla. 

Dalším cílem je „zahájení otevřené a konstruktivní diskuse s cílem určit jasné kompetence a pravidla fungování Garanční rady pro Národní divadlo.“

Nepřišel jsem do Prahy dělat revoluci, tvrdí nový ředitel Opery Národního divadla a Státní opery

Číst článek

„S odborovými organizacemi se scházíme pravidelně, v aktuální sezoně se uskutečnilo devět jednání vedení Národního divadla s předsedy odborových organizací – naposledy ve dnech 22. 5. a 4. 6. 2019, kde se řešila běžná agenda, a o žádné krizi nepadlo jediné slovo,“ reagoval šéf Národního divadla Jan Burian.

K požadavkům řekl, že jde pořád o jednoduchou, ale principiální otázku, zda „smí ředitel Národního divadla po poradě s domácími i zahraničními odborníky jmenovat uměleckého ředitele souboru v souladu s platným právem a zřizovací listinou Národního divadla, nebo jestli je toto jmenování podmíněno souhlasem některých zaměstnanců.“

Nový ředitel

Zaměstnanci a umělci divadla minulý měsíc v otevřeném dopise požadovali po řediteli ND Janu Burianovi vysvětlení okolností nástupu uměleckého ředitele Opery ND a Státní opery norského divadelního režiséra Hansena. Dopis podepsalo 339 osobností, v ND je zaměstnáno kolem 1200 lidí.

Podle organizátorů dopisu Hansen, který byl před nástupem do funkce uměleckého ředitele jmenován poradcem ředitele ND Buriana, za devítiměsíční působení v této funkci nepředstavil základní vizi a uvedl soubor opery do krizového stavu.

Na konci května na post ředitelky Opery ND a Státní opery rezignovala Silvia Hroncová. Následovala tak uměleckého ředitele Opery ND Petra Kofroně. Hroncová mezi důvody svého kroku uvedla „dlouhodobě nevyjasněnou situaci spojenou s novou sezonou, rozdílné názory na budoucí směřování opery, na její organizační a personální strukturu a obsazení i chod opery“.

Vedení Národního divadla si za změnami stojí. Mluvčí první scény Tomáš Staněk uvedl, že vedení ND mrzí, že se Hroncová nevyrovnala s dlouho připravovanými změnami, které jsou přirozenou součástí vývoje kulturní instituce. Od 1. června je novou správní ředitelkou Opery ND a Státní opery Bohdana Malik.

Michaela Vetešková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme