Zemřel tanečník a nositel Thálie Jiří Nermut. Patřil k předním osobnostem českého baletu

V předvečer svých 95. narozenin zemřel ve středu český tanečník, choreograf, baletní pedagog a nositel ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet Jiří Nermut. Na svém webu to uvedlo Národní divadlo Brno, jehož byl dlouholetým členem. Jak uvedla páteční Mladá fronta Dnes, Nermutův pohřeb se koná ve středu ve 12:00 v obřadní síni Ústředního hřbitova. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Nermut 25. března 2006 při předávání cen v pražském Národním divadle | Zdroj: ČTK

Jiří Nermut patří k nejvýznamnějším osobnostem českého baletního umění poválečné éry. S baletem začal roku 1941 v Brně v proslulé taneční škole Ivo Váni Psoty, později se stal jedním z pilířů sólistického Psotova souboru. Jako tanečník se úspěšně prezentoval především v nejrůznějších lyrických a milovnických partiích, jako byli Princové v Labutím jezeře Petra Iljiče Čajkovského a Popelce Sergeje Prokofjeva, Václav v Bachčisarajské fontáně nebo Romeo v Prokofjevově baletním zpracování slavné tragédie Williama Shakespeara.

Tisíce okradených, stamilionová škoda? 'Pyramidovou hru neřídím,' brání se tanečník Kostovčík

Číst článek

V šedesátých letech Jiří Nermut odešel do zahraničí. Působil jako choreograf v rakouském Klagenfurtu a francouzském Nantes. Po návratu do Brna působil ještě nějaký čas v baletu zpěvoherního souboru a jako taneční pedagog. Po odchodu z divadla se až do roku 2011 věnoval výuce tance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme