Zemřel tanečník a nositel Thálie Jiří Nermut. Patřil k předním osobnostem českého baletu

V předvečer svých 95. narozenin zemřel ve středu český tanečník, choreograf, baletní pedagog a nositel ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet Jiří Nermut. Na svém webu to uvedlo Národní divadlo Brno, jehož byl dlouholetým členem. Jak uvedla páteční Mladá fronta Dnes, Nermutův pohřeb se koná ve středu ve 12:00 v obřadní síni Ústředního hřbitova. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Nermut 25. března 2006 při předávání cen v pražském Národním divadle | Zdroj: ČTK

Jiří Nermut patří k nejvýznamnějším osobnostem českého baletního umění poválečné éry. S baletem začal roku 1941 v Brně v proslulé taneční škole Ivo Váni Psoty, později se stal jedním z pilířů sólistického Psotova souboru. Jako tanečník se úspěšně prezentoval především v nejrůznějších lyrických a milovnických partiích, jako byli Princové v Labutím jezeře Petra Iljiče Čajkovského a Popelce Sergeje Prokofjeva, Václav v Bachčisarajské fontáně nebo Romeo v Prokofjevově baletním zpracování slavné tragédie Williama Shakespeara.

Tisíce okradených, stamilionová škoda? 'Pyramidovou hru neřídím,' brání se tanečník Kostovčík

Číst článek

V šedesátých letech Jiří Nermut odešel do zahraničí. Působil jako choreograf v rakouském Klagenfurtu a francouzském Nantes. Po návratu do Brna působil ještě nějaký čas v baletu zpěvoherního souboru a jako taneční pedagog. Po odchodu z divadla se až do roku 2011 věnoval výuce tance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme