Divadlo Ypsilon slaví 55. narozeniny od první inscenace, připravilo nové představení Spálená 16

Ypsilonka v úterý uvede ke svému výročí novou inscenaci Spálená 16, což je zároveň adresa, kde divadlo sídlí. V představení režisér Jan Schmid oživuje minulost takzvaného Krejcarova domu, kde má divadelní soubor své místo. Také tam se během předešlých desetiletích odehrála řada úspěšných inscenací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studio Ypsilon | Foto: Filip Jandourek

„Rudolf byl velice pohledný, měl bledou tvář a na lidi, se kterými se setkal, udělal hluboký dojem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ypsilonka uvede novou inscenaci Spálená 16. Poslechněte si, co o tom říká režisér Jan Schmid

Takto vtipkoval Marek Eben v inscenaci o české povaze s názvem Praha Stověžatá před téměř dvaceti lety. Stejný režisér, principál divadla Jan Schmid, rozesměje a možná taky dojme diváky v premiéře výročního představení Spálená 16 taky v úterý večer.

„Inscenace je věnovaná Spálené ulici a Krejcarovu domu, té první funkcionalistické stavbě u nás, a to proto, že by bylo dobrý vědět víc o tom, co bylo,“ řekl Radiožurnálu 83letý režisér Ypsilonky Jan Schmid.

Ve Spálené ulici sídlí divadlo už více než čtyři desetiletí. V představení diváci uvidí třeba to, jak to v pražské ulici vypadalo v dobách Karla IV., které významné osobnosti tam žily, a co všechno se tam dělo v bouřlivém listopadu 1989.

„Protože jsme tady hráli Kafkovu Ameriku, všichni běhali na Národní třídu. A divadlo bylo najednou takový centrum pro ty diváky, co tady seděli, aby se mohli dozvědět, co se na Národní třídě vlastně děje.“ I proto, že byla Ypsilonka v centru dění, věnují autoři hru také 30. výročí sametové revoluce.

V inscenaci se představí třeba dlouholetí členové souboru Pavel Nový nebo Jan Jiráň, který ztvární postavu pana Ypsilona, průvodce celým příběhem a historií. Spálená 16 v Ypsilonce je první premiérou nové sezony.

Jan Bílek, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme