Zemřel režisér a hudebník Zdeněk Plachý. Bývalému šéfovi činohry Národního divadla Brno bylo 56 let

Zemřel režisér a hudebník Zdeněk Plachý, bývalý umělecký šéf činohry Národního divadla Brno. Bylo mu 56 let. O jeho úmrtí informovala v pátek večer na svém webu Česká televize, kde Plachý taktéž působil. Zdroj neuvedla. Informaci v sobotu potvrdila rodina. Plachý zemřel náhle v úterý doma ve spánku.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf činohry Národního divadla Brno Zdeněk Plachý. | Zdroj: Národní divadlo Brno

Plachý absolvoval brněnskou pedagogickou fakultu, poté studoval skladbu na Janáčkově akademii múzických umění. V 80. letech spoluzaložil orchestr Art Inkognito, se kterým se věnoval hlavně soudobé avantgardní hudbě. Působil také v kapele Dunaj.

Přes performance a scénickou hudbu se postupně Plachý dostával blíže k divadelní režii. S Jiřím Šimáčkem vytvořil úspěšnou autorskou dvojici Střežený Parnass, společně uvedli několik ceněných inscenací na různých českých a slovenských scénách.

V Brně hořelo Janáčkovo divadlo. Město ho už několik měsíců rekonstruuje

Číst článek

V roce 2007 se stal Plachý uměleckým šéfem činohry Národního divadla Brno. Skončil v únoru 2012, média tehdy psala o špatné atmosféře v souboru, Plachý svůj krok vysvětloval také zdravotním stavem.

Z Plachého režijní produkce v Národním divadle Brno kritici chválili například historické drama Královna Margot nebo osobité zpracování Shakespearova Richarda III. Velkou návštěvnost měla inscenace Tajemství Zlatého draka. Divadlo ale kvůli autorskému a hereckému podílu Daniela Landy čelilo také protestům.

Plachého jméno je od 90. let spojené i s brněnským uměleckým centrem Skleněná louka. Pro Českou televizi natočil například snímky Brněnští Indiáni a Branky, body, paradoxy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme