Portugalsko 0:0 Česko

Stopy Járy Cimrmana zavedou diváky do míst věnovaných géniovi. Průvodci budou herci divadla

Stezkou Járy Cimrmana, Cimrmanovou nejnižší rozhlednou a dalšími pamětihodnostmi z celé republiky věnovanými tomuto géniovi budou v novém dokumentárním cyklu České televize Stopy Járy Cimrmana provázet přímo herci Žižkovského divadla. Ve čtvrtek 13. dubna se v témže divadle koná slavnostní premiéra. Na koho se diváci mohou těšit?

Reportáž Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvodcem po desítkách míst, která lidé za poslední půlstoletí pojmenovali po Cimrmanovi, je Miroslav Táborský. V každém z šesti dílů cestuje jiným historickým dopravním prostředkem.

„Dneska jsme měli moped, kterému nefungovala přední brzda. Doufám, že ty ostatní prostředky budou poněkud spolehlivější,“ doufal herec v první natáčecí den loni v květnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohybovali jsme se v žánru, který pánové dobře znají, takže vůbec nebylo nutné je nějakým způsobem režírovat – spíš usměrňovat, popisuje režisér a scenárista dokumentárního seriálu Petr Ulrich

Stopy Járy Cimrmana jsou sice dokumentem, ale částečně hraným. V každém díle se objeví minimálně jeden člen Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Petr Brukner tak například provází po Jižních Čechách a Jan Hraběta Českým rájem. A kudy diváky provede herec Petr Reidinger?

„Já jsem vytvořil takového urputného turistu, který honí Mirka Táborského. Navštívili jsme v Tišnově Stezku Járy Cimrmana, pak jsme byli v Březové nad Svitavou v takové dobře ukryté rozhledně,“ vypráví.

Příznivců Járy Cimrmana neubývá

„Na tom seriálu je zajímavé, že to není naše dílo, ale dílo příznivců divadla Járy Cimrmana a těch je tolik, že teprve tam jsem si to uvědomil,“ vyzdvihuje Zdeněk Svěrák, který se objeví v prvním a posledním dílu. Částečně se také podílel na scénáři. Ten napsal Patrik Ulrich, který je pod dokumentem zároveň podepsán jako režisér.

Divadlo Járy Cimrmana slaví 55 let od premiéry první hry. ‚Akt vypadal ochotnicky,‘ vzpomíná Svěrák

Číst článek

Naštěstí jsme se pohybovali v žánru, který pánové dobře znají, takže vůbec nebylo nutné je nějakým způsobem režírovat – spíš usměrňovat.

Závěrečný šestý díl mapuje Cimrmanovy stopy v Praze a celý cyklus nemůže končit jinde než v současné domovské scéně divadla na Žižkově.

„Myslím si, že je zázrak, že se nám podařilo všechny herce dostat do jednoho záběru. Odehrává se to na pódiu divadla Járy Cimrmana, kde všichni recitují kolektivně báseň Jára Cimrman nepozvaný,“ říká Ulrich.

Kdo stojí venku, i když mráz tam zebe?
Koho to nevzali mezi sebe?
Sníh padá z noční oblohy jak mana
na tenký zimníček Járy Cimrmana.

Dokument bude vysílat Česká televize od 3. května.

Tomáš Maleček, mga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme