Dvořákovu Prahu zahájili drážďanští filharmonici skladbami německých autorů

Saský státní orchestr Drážďany zahájil v pondělí večer v Rudolfinu 9. ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Zahráli díla Ludwiga van Beethovena, Richarda Strausse a Maxe Regera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludwig van Beethoven (portrét Joseph Karl Stieler, 1819-1820) | Foto: Wikimedia Commons

Pod taktovkou sedmapadesátiletého Christiana Thielemanna orchestr přednesl Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D-dur, Variaci a fugu na Mozartovo téma od Maxe Regera, která vznikla v roce 1914, a na závěr zazněla Straussova symfonická báseň Enšpíglova šibalství.

Společně s orchestrem zahrál dánský sólista Nikolaj Znaider, který hraje na vzácný nástroj Guarneriho del Gesů z roku 1741. "Spolupracujeme už dlouho, Když jsme naposledy hráli Beethovena, pověděl jsem mu, že snad musíme být příbuzní, když tolik věcí vnímáme podobně,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Thielemann. Znaider působí zároveň jako dirigent Mariinského divadla v Petrohradu.

Úvodní koncert mohli zájemci sledovat na velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí. Vysílala jej živě také Česká televize.

Festival Dvořákova Praha bude pokračovat následující 3 týdny a bude oslavovat díla autora, od jehož narození uplyne 8. září 175 let. Festival 24. září zakončí Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana se sólistou Gilem Shahamem a díly Gioacchina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme