Udílení španělských filmových cen ovládl film režiséra Almodóvara. Sám je předobrazem hlavní postavy
Španělské filmové ceny Goya ovládl snímek Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara, který v noci na neděli dostal sedm sošek. Film, nominovaný rovněž na Oscara, získal mimo jiné cenu Goya za nejlepší film, režii, původní scénář i nejlepšího herce v hlavní roli, kterou na galavečeru ve svém rodného městě Málaga převzal Antonio Banderas.
V nejnovějším snímku ztvárnil devětapadesátiletý Banderas stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl Almodóvar. Banderas za tuto roli už loni dostal cenu na festivalu v Cannes či od Evropské filmové akademie a nedávno byl za ni poprvé nominován i na Oscara. Cenu Goya získal Banderas nyní podruhé, před pěti lety dostal tuto cenu za přínos kinematografii.
Sedmdesátiletý Almodóvar dostal v sobotu cenu Goya za nejlepší režii i nejlepší originální scénář. Podle místních médií je film Bolest a sláva jeho dosud největší osobní zpovědí ve srovnání s jeho předchozími snímky.
Na festivalu Berlinale promítnou i český film Daleká cesta. Snímek natočil v roce 1949 Alfréd Radok
Číst článek
Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara.
Cenu Goya pro nejlepší herečku dostala v sobotu Belén Cuestaová za drama La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury třicet let ve svém domě před represemi režimu. Film natočili tři baskičtí režiséři Aitor Arregi, Jon Garaňo a Jose Mari Goenaga, ocenění loni Stříbrnou mušlí festivalu v San Sebastiánu.
Cenu Goya za nejlepší evropský film si ze sobotního večera odneslo drama Bídníci, které natočil francouzský režisér malijského původu Ladj Ly a které je rovněž nominováno na Oscara v kategorii zahraniční film.
Náš život
Jako nejlepší dokument ocenila španělská filmová akademie snímek o houslistovi Arovi Malikianovi, který s rodiči jako malý utekl z Libanonu před válkou. O uprchlících je i krátký film nazvaný v překladu Náš život jako dětských běženců v Evropě, který byl oceněn v kategorii nejlepší krátkometrážní dokument.
Slavnostního udílení cen v Málaze se účastnil i španělský premiér Pedro Sánchez, který dorazil jako teprve druhý předseda španělské vlády v historii těchto cen, udílených od roku 1987. Naposledy se galavečera účastnil v roce 2005 premiér José Luis Zapatero. Sánchezovu přítomnosti využili někteří, včetně Alomodóvara, k výzvám vládě k větší podpoře filmu.
Stěhování města i objevování transsexuality. České dokumentaristky řeší téma identity ve společnosti
Číst článek
Ceny Goya uděluje Španělská akademie umění a kinematografie ve třech desítkách kategorií a její laureáti dostávají bronzovou bustu španělského malíře Franciska Goyi. Rekord drží se 14 cenami drama režiséra Amenábara Hlas moře (2004) o muži, který léta upoután na lůžko bojoval za právo na eutanazii. Laureátem ceny Goya je i český herec Miroslav Táborský, oceněný v roce 1999 v kategorii herec-objev roku za roli ve filmu Dívka tvých snů.
Loni získala cenu za nejlepší film komedie Šampióni o basketbalovém týmu mentálně postižených lidí, které dostane na starost trenér vyhozený od národní reprezentace, aby si takto „odpykal“ trest za jízdu v opilosti.
Tři z nominovaných snímků na letošní ceny Goya, včetně oceněného filmu Bolest a sláva, budou moci diváci zhlédnout v rámci festivalu La Película, který se od 18. do 27. února koná v Praze, Brně, Ostravě a Hradci Králové.