25 LET ČESKÉHO LVA: Petr Zelenka vyčnívá v silné režisérské generaci mystifikací a svérázným humorem

Na světě existují lidé, kteří když uvidí na čalounění přišitý knoflík, mají nutkání ho ucvaknut - říká se jim tverpové. V akci je můžete vidět ve filmu Petra Zelenky Knoflíkáři. Zelenkův specifický humor se odráží ve všech jeho filmech, seriálech i scénářích, získal za ně několik Českých lvů. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mystifikace, černý humor a vtipkování až na hraně trapnosti - to jsou filmy Petra Zelenky, říká Jindřiška Bláhová: „Osobně považuji Zelenku za jednoho z nejinteligentnějších českých režisérů.“

25 LET ČESKÉHO LVA: Hřebejk svými filmy bodoval u diváků i kritiků, na Oscara těsně nedosáhl

Číst článek

Novinářka, která se dlouhá léta zabývá českým filmem, přirovnala v předešlém díle tohoto seriálu Jana Hřebejka k filmovým hitmakerům 90. let, v případě Zelenky volí podobná slova.

„Je to takový hitmaker pro intelektuály a myslím to v dobrém,“ řekla Radiožurnálu Bláhová.

Křišťálovou sošku Českého lva přebíral z rukou členů České filmové a televizní akademie poprvé před dvaceti lety za Knoflíkáře, na pódium pražské Lucerny pak ještě zamířil díky filmům Rok ďábla z roku 2002 a Karamazovi z roku 2008. Zatím posledního Lva dostal za scénář k filmu Ztraceni v Mnichově, který měl premiéru před třemi lety.

Od té doby nabídl televizním divákům seriál Dabing Street, a opět se svým typickým humorem. „V Dabing Street se rozhodl, že, jak sám trochu ironicky říká, nebude komentovat společnost. Bude jenom dělat humor, což je u něj vždycky třeba brát s jistou rezervou.“  

25 LET ČESKÉHO LVA: 'Konec hlášení v ruském jazyce.' Oscarového Kolju přijali lépe diváci než kritici

Číst článek

Srovnání Petra Zelenky s Janem Hřebejkem není podle recenzentky náhodné, studovali spolu na pražské FAMU a už na studiích spolu natočili několik krátkých filmů.

Tady historik filmu Tomáš Bartošek připomíná, že od roku 1993, kdy soutěž Český lev vznikla, sošky Lvů dostávají snímky tvůrců jedné generace, včetně letos padesátiletého Zelenky, Hřebejka a dalších.

„Jan Svěrák je ročník 65 a nejmladší z nich je Julius Ševčík ročník 78, čili to je vlastně jedna generace. Je zajímavé, že tahle jedna generace českou kinematografii skutečně ovládá.“

Film Julia Ševčíka se se stal absolutním vítězem Českého lva loni za film Masaryk, ale o tom až v dalším díle seriálu 25 let s Českým lvem.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme