Z chudého chlapce ikonou doby. Film McQueen zkoumá život módní legendy a sklízí pochvaly

Ikona, inspirativní člověk, ale zároveň osoba s hlubokými problémy, které vedly až k sebevraždě v roce 2010. To byl Alexander McQueen. Více než patnáct let patřil k největším módním návrhářům své doby. Jak se obyčejný chlapec z dělnické rodiny dostal na přední stránky prestižních časopisů? O tom vypráví nový dokument nazvaný McQueen. V českých kinech ho uvidíte na začátku září.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

McQueenovy modely z druhé poloviny 90. let na kombinovaném snímku. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na první pohled to vypadá jako pohádka - chudý chlapec z východní Anglie se vypracoval v jednoho z nejlepších a nejznámějších módních návrhářů své doby. Při bližším zkoumání ale člověk rozpoznal i temnější stránku Alexandera McQueena. Jeho život odhaluje i nový dokument McQueen, který sbírá pochvalnou kritiku po světových festivalech.

V době takzvané éry Cool Britannie, kdy se móda devadesátých let inspirovala pop kulturou šedesátých let, narostla i popularita Alexandra McQueena.

„Byl jedním z nejkreativnějších lidí. Spolupracoval s umělci britpopu, ovlivnil drum'n'bassovou scénu i umělecké kruhy. Podílel se na nevýznamnějších britských časopisech. Před dvaceti lety představoval to nejlepší z Británie."

Tak McQueena pro server The Upcoming charakterizoval Ian Bonhôte, jeden z režisérů dokumentu.

Provokatér s temnotou v duši

Ale zdaleka nejde jen o devadesátá léta. McQueen zůstává inspirací i pro současné návrháře a dodneška je jedním z nejkopírovanějších designérů, upozorňuje redaktorka Radia Wave Veronika Ruppert.

Film o životě francouzského módního návrháře vstoupil do kin, diváci jsou nadšení

Číst článek

„Alexander McQueen byl provokatér. Ale měl i svoji temnou stránku. Mluví se o tom, že v dětství zažil zneužívání,“ připomíná pro Radiožurnál Ruppert.

McQueen se při prezentaci svého oblečení rozhodně nespokojil s málem. Jeho módní přehlídky byly velkolepé. „Vždycky se snažil udělat zajímavou scénografii, vnést do přehlídky příběh. Sám říkal, že přehlídka je pro tisk, pro publicitu; tam nejsou ty nositelné věci. Byl to velký showman a z jeho přehlídek lidé často odcházeli šokovaní,“ říká Veronika Ruppert.

Během své kariéry stál McQueen v čele dvou předních módních domů, současně dokázal vést svou vlastní značku. Během jednoho roku tak zvládal připravit čtrnáct módních kolekcí.

"Jeho přehlídky byly velkolepé." Modely Alexandera McQueena na přehlídce haute-couture 1997/1998 v Paříži. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme