Emotivní thriller o vzpouře ve věznici Leopoldově. Filmaři ve Varech představili film Amnestie

Česko-slovenský film Amnestie, který se zabývá vzpourou ve věznici v Leopoldově po amnestii Václava Havla v roce 1990, se do kin na Slovensku dostane zřejmě v říjnu. V listopadu pak přijde do českých kin. Emotivní thriller, jak film nazývají jeho tvůrci, vznikl k letošnímu výročí sametové revoluce z roku 1989. V neděli byl představen na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Karlovy Vary / Leopoldov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Producent Jiří Konečný, herci Anna Geislerová a Marek Majeský a zpěvačka Viki Olejárová při představení filmu Amnestie na festivalu v Karlových Varech | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na konci roku 1989 vyhlásil nový prezident Václav Havel rozsáhlou amnestii, řady těžkých zločinců v leopoldovské věznici se ale netýkala. Ti proto vyhlásili hladovku a následně na mnoho dní celou věznici obsadili. Vzpoura v Leopoldově trvala téměř dva týdny, ukončit ji musela policie a speciální jednotky s využitím vojenské techniky.

Tvůrci v čele se slovenským režisérem Jonášem Karáskem kladli důraz na ztvárnění a atmosféru doby konce komunismu a doby bezprostředně po revoluci, stejně jako na vizuální stránku doby, oblečení, hudbu a další reálie.

„Všechno odpovídá skutečnosti. Je to dost prozkoumané. V každém filmu je samozřejmě nějaká filmová licence. My se snažíme vystihnout ducha té doby i tím, že postavy mají nějaké historické předobrazy. Ale snažili jsme se vystihnout ducha doby, a ne dělat příběh o historických událostech,“ popisuje producent filmu Jiří Konečný.

Herci Anna Geislerová a Marek Majeský při představení filmu Amnestie na festivalu v Karlových Varech | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Postavy tří manželských párů na pozadí největší vězeňské vzpoury v dějinách Československa jsou proto fiktivní. „Jedinou reálnou postavou je Václav Havel, další jsou ozvěny skutečných lidí, ale nikdo tam není sám za sebe,“ dodává producent.

‚Smutné a až příliš aktuální‘

Jednu z protagonistek snímku si zahrála Anna Geislerová. „Moje postava Miriam je silná žena se silnou vůli přežít za všech okolností. Když se dějí věci, vždycky za tím stojí někdo, koho nevidíme. Ona je ten typ ženy. Jestli je to kladná, nebo záporná postava, mi není úplně jasné. Ale tak to v životě bývá,“ uvedla herečka. Film přitom popsala jako „krásný a smutný a snad až příliš aktuální“.

Další role ztvárnili Roman Luknár, Ján Jackuliak, Marek Majeský, Norbert Lichý nebo Marek Vašut. Ačkoli se film zabývá částečně i dobou před revolucí, ústředním tématem jsou události ve věznici v roce 1990. I proto se natáčel v autentickém prostředí Leopoldova nebo věznice v Mladé Boleslavi. Točilo se také v Praze v Národním divadle nebo v bytě Václava Havla. Výrazná část filmu vznikala na Slovensku.

Film Amnestie doprovodí i hudební klip, coververze písně Karla Kryla Pasážová revolta, kterou zpívá Viki Olejárová, David Koller a Richard Müller.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme