Zemřel Andrew Vajna. Hollywoodský producent stál za filmy Rambo nebo Terminátor 3

Ve věku 74 let v neděli ve svém domově v Budapešti zemřel filmový producent a podnikatel Andrew Vajna. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na Maďarský národní filmový fond, v jehož čele producent snímků Evita nebo Rambo stál.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrew Vajna (vpravo) s Arnoldem Schwarzeneggerem (vlevo) a producentem Mariem Kassarem (uprostřed) při premiéře filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů v roce 2003 | Foto: Fred Prouser FSP | Zdroj: Reuters

Narodil se v roce 1944 v Budapešti jako András György Vajna a v roce 1956 po porážce protikomunistického povstání emigroval s pomocí Červeného kříže do Kanady. Později se sešel se svými rodiči v americkém Los Angeles.

Ve Spojených státech produkoval asi 50 filmů, zejména akčních. V novém tisíciletí stále více působil v Maďarsku. Patřil mezi přátele současného konzervativního premiéra Viktora Orbána.

„Dáváme sbohem největšímu maďarskému filmovému producentovi. Hasta la vista, Andy! Díky za všechno, příteli,“ napsal na facebooku Orbán.

Vajna od roku 2011 stál v čele maďarské kinematografie. Filmy, které vznikly během jeho vedení národního filmového fondu, získaly stovky zahraničních ocenění, připomíná agentura Reuters.

S podporou fondu byl natočen i Saulův syn režiséra Lászla Nemese, který v roce 2016 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme