OBRAZEM: Ceny pro střihačku Pěčovou a Moje slunce Mad. Anifilm předal první Animorphy

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu udílenou na mezinárodním festivalu Anifilm převzala v úterý v Liberci dlouholetá střihačka Jiřina Pěčová. Její tvorba je většinou věnována dětem. Podílela se třeba na seriálu Maxipes Fík či filmu Velká sýrová loupež. Organizátoři festivalu při slavnostním zahájení vyhlásili také vítěze národní soutěže zvané Český obzor. Hlavní cenu získal celovečerní snímek Michaely Pavlátové Moje slunce Mad.

FOTO Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ředitele festivalu Tomáše Rycheckého je ocenění pro Pěčovou poctou celému oboru střihu. „Protože i ten je v animovaném filmu důležitý,“ prohlásil.

Pěčová se podílela na vytvoření desítek filmů a seriálů, mezi nejznámější patří Bob a Bobek – králíci z klobouku, Fimfárum, Broučci či Žofka a její dobrodružství. Spolupracovala přitom s režiséry Genem Deitchem, Pavlem Koutským, Václavem Bedřichem nebo Vlastou Pospíšilovou. Střihačka při přebírání festivalové ceny zavzpomínala na Eduarda Hofmana a Jiřího Trnku, kteří stáli u vzniku studia Bratři v triku.

Letošní Anifilm přinese výběr z její tvorby. Sama Pěčová bude mít v Liberci přednášku o tom, co obnáší práce střihače animovaného filmu.

Festivalové ceny zvané Animorph při úterním slavnostním zahájení v libereckém Šaldově divadle převzali i vítězové jednotlivých kategorií v národní soutěži Český obzor. Členové Rady animovaného filmu za nejlepší tuzemské animované dílo vybrali celovečerní film Moje slunce Mad, který získal i cenu za nejlepší český krátký a celovečerní film.

Nejlepším českým studentským filmem se stal „anidok“ Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyenové. Cenu za nejlepší český seriál získal David Súkup se seriálem Jezevec Chrujda a cenu za nejlepší videoklip Barbora Halířová, který vytvořila ke skladbě Cimpoiasca uskupení Irvin Venyš & Epoque Quartet. Halířová vyhrála i kategorii českých zakázkových děl, a to se spotem Chained.

Anifilm se koná pojedenadvacáté, ale teprve potřetí v Liberci po přestěhování z Třeboně. V předchozích dvou letech ale jeho konání nepříznivě ovlivnila omezení ve spojení s koronavirovou pandemii. Tématem letošního ročníku je humor v animaci.

Festival s více než 500 soutěžními i nesoutěžními snímky potrvá v Liberci do neděle, výsledky hlavních mezinárodních kategorií pořadatelé zveřejní v sobotu večer.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme