Až přijde kocour se vrací do Cannes. Prestižní filmový festival ho uvede v digitálně restaurované podobě

Film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour byl na francouzském festivalu oceněný v roce 1963. Do Cannes se tak vrací po téměř šedesáti letech v digitálně restaurované podobě. Za restaurováním i uvedením v sekci Cannes Classics stojí Národní filmový archiv. Do kin po celé republice půjde film na konci července.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka Emilia Vášáryová bude součástí delegace Národního filmového archivu na letošním ročníku. | Foto: Národní filmový archiv

Na scénáři pohádkové alegorie Vojtěcha Jasného se podíleli Jiří Brdečka a Jan Werich. Werich ve filmu navíc hraje dvě hlavní postavy. Ústředního vypravěče kastelána, a zároveň taky kouzelníka, který se svou tlupou přijíždí do malého českého městečka.

V příběhu ho doprovází artistka Diana, ztvárněná Emilií Vášáryovou, a kouzelný kocour se slunečními brýlemi. Když si je sundá, odhalí svým pohled skutečné charaktery lidí. Milenci zčervenají, zloději zešednou, zrádci se zabarví do žluta a podobně.

Jan Werich ve filmu hraje dvě hlavní postavy. Ústředního vypravěče kastelána, a zároveň taky kouzelníka, který se svou tlupou přijíždí do malého českého městečka. | Foto: Národní filmový archiv

Barevné triky, lokace i mravoučný nádech fantazijního příběhu před padesáti osmi lety očarovaly porotu v Cannes. Jasný si odsud odvezl Zvláštní cenu poroty. Tehdejší projekce se zúčastnila i Vášáryová, která bude součástí delegace Národního filmového archivu i na letošním ročníku.

Festival v Cannes zahájí muzikálová Annette. O Zlatou palmu zabojují Ozon, Audiard nebo Penn

Číst článek

„Současní diváci měli dosud možnost vídat film jen v obrazovém formátu 1:2,35 s jednokanálovým zvukem, tak, jak se u nás dochoval. Díky rozsáhlé rešerši v evropských filmových archivech se nám podařilo získat původní filmové materiály s magnetickou zvukovou stopou. Ty umožnily snímek restaurovat do formátu 1:2,55, což je právě ten formát a tedy film, který diváci viděli a slyšeli v době jeho prvního uvedení do kin,” vysvětlila restaurátorka Národního filmového archivu Tereza Frodlová.

Na letošním filmovém festivalu v Cannes bude mimo jiné soutěžit krátký animovaný film studentky pražské FAMU. Snímek Rudé boty Anny Podskalské bude mít na proslulém festivalu v červenci mezinárodní premiéru.

Barevné triky, lokace i mravoučný nádech fantazijního příběhu před padesáti osmi lety očarovaly porotu v Cannes. | Foto: Národní filmový archiv

Jáchym Pivovar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme