Forman vs. Forman. Čeští dokumentaristé uvedou v Cannes portrét oscarového filmaře

Letošní 72. ročník filmového festivalu v Cannes uvede v sekci Cannes Classics dokument režisérů Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Snímek, který vznikl v česko-francouzské koprodukci společností Negativ, Alegria, České televize a ARTE, je uceleným životním portrétem režiséra Miloše Formana. Snímek je koláží soukromých i oficiálních archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman.

Cannes (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Forman | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Wexner Center

Sekce Cannes Classics byla založena v roce 2004 a patří do hlavního programu festivalu. Promítají se v ní restaurované klenoty světové kinematografie a filmy dokumentující filmovou historii a její velké osobnosti. Letos sekce pořádá poslední poklonu Formanovi, nabídne zrestaurované Lásky jedné plavovlásky a dokument Forman vs. Forman.

Tvůrcům dokumentu se podařilo získat vzácné archivy. Použili tak například záběry z festivalu v Cannes v roce 1968, kde Forman stojí na pláži v plavkách a přemýšlí o roli svobody, pracovali s dokumenty Věry Chytilové a Jaromila Jireše a s desítkami dalších filmových materiálů, které stříhali za několik měsíců.

Třeštíková k natáčení dokumentu o Formanovi: Probírám všechny jeho výpovědi, hrozně mě to vzalo, říká

Číst článek

„Miloš Forman je klíčovou postavou mého života. Odmalička jsem milovala filmy, žili jsme v centru Prahy a v okolí jsme měli okolo deseti kinosálů. Chodila jsme na všechny ty pohádky a socialistické filmy pro děti a mládež. Když mi bylo třináct, stal se zázrak. Viděla jsem Konkurs. Změnilo mi to svět. Najednou ten život na plátně byl stejný, jako život, jak jsem ho znala,“ uvedla Helena Třeštíková.

„Tyhle filmy pro mě znamenaly dotek svobody a staly se součástí mých pocitů a emocí, které mě později formovaly, pomohly mi najít vlastní tvář, identitu. Nebýt Miloše Formana, nikdy bych se nestala režisérkou,“ dodala.

Forman v Cannes soutěžil dvakrát – v roce 1968 přivezl snímek Hoří, má panenko, jenže v solidaritě s protestujícími studenty byl festival předčasně ukončen. V roce 1971 pak Forman získal Grand Prix se svým anglicky mluveným debutem Taking Off. Mimo soutěž se pak promítal i kolektivní dokument Viděno osmi a muzikál Vlasy. V roce 2016 festival uvedl zrestaurovanou verzi Valmonta a loni se v kině na pláži promítalo Hoří, má panenko.

Čeští zástupci a soutěžní filmy

V Cannes letos uvedou i další filmy, na jejichž vzniku se podíleli čeští tvůrci. V nesoutěžních sekcích festivalu budou promítány snímky Psi nenosí kalhoty (Dogs Don't Wear Pants) a Sólo.

V sekci Cinéfondation uvede festival studentský film Sto dvacet osm tisíc, který získal na Českých lvech cenu za nejlepší studentský film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské FAMU Ondřej Erban.

V Cannes zazní česká ukolébavka Ester Geislerové ve filmu Psi kalhoty nenosí

Číst článek

Umělecký ředitel festivalu Thierry Frémaux v dubnu oznámil necelou dvacítku filmů, které se v hlavní soutěži budou ucházet o Zlatou palmu. Mezi uchazeči je řada známých jmen a vítězů předchozích ročníků.

Například Brit Ken Loach, který Zlatou palmu naposledy získal za film Já, Daniel Blake v roce 2016, bude tentokrát soutěžit se snímkem Sorry We Missed You. Španěl Pedro Almodóvar, který byl před dvěma lety v Cannes předsedou poroty, pořadatele přesvědčil dramatem Dolor y gloria (Bolest a sláva), v němž hlavní role ztvárnili Antonio Banderas a Penélope Cruzová.

Do hlavní soutěže v Cannes se vrací i tvůrčí dvojice belgických režisérů, bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneovi. Ti mají doma už dvě Zlaté palmy, a to za filmy Rosetta a Dítě; tentokrát představí snímek Le jeune Ahmed (Mladý Ahmed), který sleduje příběh radikalizace muslimského teenagera. Američan Terrence Malick, který zvítězil v roce 2011 s filmem Strom života, bude mít v soutěži snímek A Hidden Life (Skrytý život).

Cannes připomene Miloše Formana. Promítne zrestaurované Lásky jedné plavovlásky

Číst článek

Soutěž však dá příležitost i méně známým filmařům, z nichž někteří se budou o Zlatou palmu ucházet poprvé. Týká se to například rakouské režisérky Jessiky Hausnerové, která zaujala svým sci-fi dramatem Little Joe (Malý Joe), či francouzské filmařky Justine Trietové a jejího filmu Sibyl. Rumunskou kinematografii bude zastupovat režisér Corneliu Porumboiu a jeho nový film La Gomera.

Festival v Cannes zahájí komediální horor The Dead Don´t Die (Mrtví neumírají), v němž kromě známých hollywoodských hvězd jako je Bill Murray či Tilda Swintonová hrají i zpěváci Tom Waits a Iggy Pop.

Festival v Cannes, jedna z nejdůležitějších mezinárodních filmových přehlídek, se letos bude konat od 14. do 25. května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme