Catherine Deneuveová nakonec dorazí na Febiofest, v účasti na zahájení festivalu jí bránila nemoc

Legenda francouzského filmu Catherine Deneuveová na pražský Febiofest přece jen přijede, oznámila ve středu mluvčí festivalu Gabriela Vágner. Herečce v účasti na zahájení přehlídky minulý týden zabránila zdravotní indispozice. Cenu Kristián za celoživotní přínos světovému filmu převezme na závěrečném ceremoniálu ve čtvrtek 22. března.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Catherine Deneuvová na Berlinale v roce 2017 | Zdroj: Wikimedia Commons

„Paní Deneuveová už minulý týden velmi litovala, že nemůže dorazit. Jakmile se jí udělalo lépe, rozhodla se přece jen přijet a ocenění převzít osobně. Na Febiofestu už dnes večer uvede film Vánoční příběh, který režíroval na festivalu také přítomný Arnaud Desplechin. Fanoušci je mohou pozdravit ve 20 hodin na piazzetě multiplexu CineStar Anděl před úvodem tohoto snímku. Ve čtvrtek večer se tam rovněž projde po červeném koberci,“ uvedla mluvčí. Za tragikomedii Vánoční příběh získala Deneuveová v roce 2008 zvláštní cenu v Cannes.

Febiofest zahájí Večírek. Cenu Kristián převezme na festivalu Catherine Deneuveová

Číst článek

Deneuveová zaznamenala první výrazný úspěch v roce 1964 díky snímku Paraplíčka z Cherbourgu Jacquese Demyho. Před kamerou se ale objevila v menší roli už v roce 1957. Od té doby hrála v desítkách titulů a stala se nezpochybnitelnou ikonou francouzské kinematografie. Dodnes točí až pět filmů ročně.

Francouzská filmová ikona

Proslavila se rolí znuděné dívky ve filmu Kráska dne Luise Buńuela z roku 1967. S Françoisem Truffautem natočila v roce 1969 kontroverzní film Siréna od Mississippi. V roce 1980 získala prvního Césara za film Poslední metro – na nejvýznamnější francouzskou filmovou cenu byla nominována celkem čtrnáctkrát. V USA ztvárnila roli bisexuálního upíra v thrilleru Hlad po boku Davida Bowieho a Susan Sarandonové.

Hrajeme protiklady, bouřlivačka by mi někdy seděla víc než upjatá slušňačka, říká francouzská herečka

Číst článek

Kromě mnoha dramat natočila Deneuveová několik divácky úspěšných komedií – např. Divoch s Yvesem Montandem, Afričan s Philippem Noiretem, atd. V poslední době zářila například ve filmech Tanec v temnotách režiséra Larse von Triera, 8 žen a Profesionální manželka režiséra Françoise Ozona. Poprvé byla nominována na Oscara za roli ve filmovém eposu Indočína, ale slavnou sošku zatím nezískala. Je držitelkou čestné palmy z Cannes a mnoha dalších cen.

V posledních letech ji diváci u nás mohli zaznamenat v melodramatu Milovaní, kde si zahrála v jedné scéně s Milošem Formanem, v komedii Zbrusu nový zákon, v dramatu ze soudního prostředí Hlavu vzhůru, který zahájil v roce 2015 MFF v Cannes, či v komorním příběhu z roku 2017 Polibek od Beatrice. Loni v listopadu uvedl pražský Festival francouzského filmu krátký snímek Kráska k sežrání, ve kterém ztvárnila roli anděla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme