‚Civilní snímek s vyzněním antické tragédie.‘ Cenu Pavla Kouteckého získal dokument Pongo Calling

Letošní Cena Pavla Kouteckého, která vyzdvihuje filmařské debuty či druhotiny, připadla celovečernímu dokumentu Tomáše Kratochvíla Pongo Calling. Jeho hlavním hrdinou je řidič kamionu Štefan Pongo, který se takřka přes noc stal nejznámějším romským aktivistou. Mezi krátkými snímky bodoval Serpentis Sarah Lomenové. Zvláštní uznání dostala experimentální audiovizuální esej Elišky Plechatové Krajina popela.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefan Pongo sice vyrůstal v Československu, ale po založení rodiny se přestěhoval do Velké Británie, aby jeho děti nemusely zažívat každodenní rasismus. Roky se živil jako řidič kamionu, než jeho život převrátil naruby výrok tehdejšího prezidenta Miloše Zemana o tom, že 90 procent Romů nepracuje.

V rozčílení natočil video, ve kterém vyzval Romy, aby posílali fotografie dokazující opak. Přišlo mu jich tisíce a takřka přes noc z něj udělaly nejznámějšího romského aktivistu. Boj za spravedlnost tehdy převzal kontrolu nad jeho životem.

„Skrz nezapomenutelného hlavního hrdinu zkoumá dokument témata jako rasismus, emigrace nebo boj romské menšiny s předsudky. Civilní, silný snímek dává hlas těm, které obvykle neslyšíme, a zároveň má vyznění antické tragédie,“ uvedla k ocenění odborná porota.  

Štefan Pongo s manželkou Ivetou ve snímku Pongo Calling | Zdroj: KULI Film s.r.o.

Slavnostním večerem, který zahájil v pořadí už šestý Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK, provázela umělá inteligence. „Nezaznamenám, co říkáte, a nebudu na vás reagovat. Umožním pouze několik lidských zásahů. Jinak bude večer v mé režii,” vysvětlil publiku AI moderátor.

O vítězích 17. Ceny Pavla Kouteckého rozhodla porota ve složení předních česko-slovenských scenáristů Barbory Námerové, Benjamina Tučka a Kláry Vlasákové.

Festival ELBE DOCK probíhá od středy do neděle v Ústí nad Labem a od pátku také v Drážďanech. Kromě soutěžních snímků letošní ročník nabídne třeba také promítání bizarních filmových milníků. Bude mezi nimi například Svatba Jiřího Káry či Pár Pařmenů.

Z nejlepších evropských hraných debutů festival nabídne v předpremiéře snímek Butterfly Vision ukrajinského režiséra Maksyma Nakonečného o vojačce, která po návratu ze zajetí na Donbase hledá zpátky své místo v životě.

LAUREÁTI 17. CENY PAVLA KOUTECKÉHO

Cena Pavla Kouteckého pro celovečerní dokument
Pongo Calling (rež. Tomáš Kratochvíl)

Cena Pavla Kouteckého pro krátkometrážní dokument
Serpentis (rež. Sarah Lomenová)

Zvláštní uznání
Krajina popela

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme