Favority Cen filmové kritiky jsou Šarlatán, Krajina ve stínu i dokument V síti. Šanci dostalo 18 filmů

Historická dramata Krajina ve stínu a Šarlatán posbírala shodně po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky. Snímek V síti jako první dokumentární film pronikl mezi nominované na nejlepší film. V deseti kategoriích má šanci uspět 18 filmů, kritici jich posuzovali 40. Pořadatelé nominace na jednu z nejvýznamnějších tuzemských filmových cen oznámili v tiskové zprávě. Výsledky pořadatelé zveřejní 6. února v pražském Divadle Archa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Trojan a Juraj Loj ve snímku Šarlatán

Historické drama Šarlatán získalo stejně jako snímek Krajina ve stínu a dokument V síti pět nominací | Zdroj: Cinemart

Novou, desátou kategorií cen je od letošního roku ocenění pro nejlepší krátký film. Ceny tak reagují na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby v posledních letech. České filmové publicisty upoutaly snímky Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště, originálně pojatý animovaný dokument o vnímání světa s ochromenou pamětí M E Z E R Y Nory Štrbové a esej z místa opuštěného lidmi Pripyat Piano, který v Černobylu natočila Eliška Cílková.

Nejlepší filmy roku 2020, co jsme v kinech (ne)viděli: ženy malé, kráva první a smyčky časové

Číst článek

Pět nominací má drama z pohraničního Vitorazska Krajina ve stínu, které natočil Bohdan Sláma, a Šarlatán, nový film Agnieszky Hollandové o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi. Těžištěm obou filmů je turbulentní historie 20. století včetně života ve dvou totalitních systémech.

Šarlatána vyslali čeští filmoví akademici do boje o Oscara a spolu s Nabarveným ptáčetem se také dostal do užšího výběru Evropských filmových cen.

V kategorii nejlepší film tyto dva snímky doplňuje dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti odkrývající praktiky on0line sexuálních predátorů. Všechny tři filmy získaly také nominaci za režii.

Herecké kategorie

Za nejlepší herečky roku čeští kritici považují Annu Geislerovou, která hrála Olgu Havlovou ve snímku Slávka Horáka Havel, Jaroslavu Pokornou za ztvárnění léčitelky v Šarlatánovi a Magdalénu Borovou v roli ženy smýkané tragédiemi dějin ve filmu Krajina ve stínu.

Nejlepším hercem se může stát Ivan Trojan za roli léčitele v Šarlatánovi, Viktor Dvořák, který ztvárnil Václava Havla ve snímku Slávka Horáka Havel, anebo Jiří Mádl za svou kreaci rapera Plecha v novince Petra Zelenky Modelář.

Na cenu pro objev roku aspirují Jindřich Andrš, režisér dokumentu Nová šichta o horníkovi, který hledá nové životní uplatnění, Viera Čákanyová, autorka experimentálního dokumentu FREM, natočeného v Antarktidě, a herec Cyril Dobrý, který se objevil v seriálu Viktora Tauše Zrádci.

Slavnostní večer Cen české filmové kritiky 6. února odvysílá v přímém přenosu ČT art od 20.20. Ceny organizuje Sdružení českých filmových kritiků, na jejich webu budou dostupné i výsledky hlasování jednotlivých kritiků.

Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2020

Nejlepší film
Krajina ve stínu 
Šarlatán
V síti

Nejlepší dokument
Alchymická pec
Králové videa 
V síti

Nejlepší režie
Bohdan Sláma (Krajina ve stínu)
Agnieszka Holland (Šarlatán)
Barbora Chalupová, Vít Klusák (V síti)

Nejlepší scénář
Ivan Arsenjev (Krajina ve stínu)
Petr Zelenka (Modelář)
Marek Epstein (Šarlatán)

Nejlepší herečka
Anna Geislerová (Havel)
Magdaléna Borová (Krajina ve stínu)
Jaroslava Pokorná (Šarlatán)

Nejlepší herec
Viktor Dvořák (Havel)
Jiří Mádl (Modelář)
Ivan Trojan (Šarlatán)

Audiovizuální počin
Noro Držiak (Cesta do nemožna, výtvarný koncept)
Tomáš Klein, Viera Čákanyová (FREM, kamera)
Diviš Marek (Krajina ve stínu, kamera)

Cena innogy pro objev roku
Jindřich Andrš (Nová šichta)
Viera Čákanyová (FREM)
Cyril Dobrý (Zrádci)

Mimo kino
Herec
sKORO NA mizině
Zrádci

Nejlepší krátký film
Anatomie českého odpoledne (rež. Adam Martinec)
M E Z E R Y (rež. Nora Štrbová)
Pripyat Piano (rež. Eliška Cílková)

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme