Česko vyšle do boje o Oscara Bábu z ledu. Akademici vybírali ze 13 snímků

Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Bába z ledu režiséra a scenáristy Bohdana Slámy. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie. Akademici vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Film Bába z ledu si v dubnu dovezl cenu z newyorského filmového festivalu Tribeca.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Kronerová a Pavel Nový v hlavních rolích filmu Bába z ledu | Foto: Falcon

Film Bába z ledurežiséra Bohdana Slámy vypráví o zakřiknuté babičce Haně, ztvárněné slovenskou herečkou Zuzanou Krónerovou, která pookřeje po setkání s otužileckým plavcem Broněm (Pavel Nový) a jeho lehce volnomyšlenkářskou skupinou přebývající se slepicemi v oprýskané karose.

Byl natočen v česko-slovensko-francouzské koprodukci. Za měsíc od premiéry film v českých kinech vidělo přes 47 tisíc diváků, vyplývá z databáze Unie filmových distributorů.

Bába z ledu popírá mýty o stáří. V cynicky upřímném dramatu prožijete nový začátek i po šedesátce

Číst článek

Slámův snímek dostal v dubnu na newyorském festivalu Tribeca cenu za nejlepší scénář v kategorii zahraničních snímků. Porota ocenila drama se Zuzanou Krónerovou a Pavlem Novým za to, jak s vřelostí a humorem pojala atypickou lovestory.

„Scénář umí tvořit světy. Tento film nás s vřelostí a humorem uvedl do specifického a excentrického světa poháněného nezvyklou lovestory," okomentovala tehdy scénář k Bábě z ledu porota festivalu.

Hlasování, ve kterém členové České filmové a televizní akademie vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, se konalo od 1. do 12. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Bába z ledu umístily Lichožrouti, Po strništi bos, Špína a Zahradnictví: Dezertér.

Režisér Bohdan Sláma

Bohdan Sláma ukončil studium na katedře režie na FAMU v roce 1997. Ocenění na mnoha mezinárodních filmových festivalech obdržel už svým debutem Divoké včely z roku 2001, se kterým se ucházel i o nominaci na Oscara. Za film Štěstí získal sedm Českých lvů a vyhrál s ním festival v San Sebastianu. Další film Venkovský učitel získal dva České lvy a se snímkem Čtyři slunce soutěžil o cenu na festivalu Sundance. Sláma natočil také několik dílů seriálu Kancelář Blaník.

Termín pro zaslání kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 2. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 23. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles 4. března.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v téže kategorii získal v roce 1968 i Jiří Menzel za celovečerní debut Ostře sledované vlaky.

Nejznámější český režisér Miloš Forman získal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl nominován - za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za Amadea (1985), který vynesl cenu akademie také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.

Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) a Ondřej Trojan se Želary (2004), ani jeden ale nakonec neuspěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme