Česko vyšle do boje o Oscara Bábu z ledu. Akademici vybírali ze 13 snímků

Česko vyšle do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Bába z ledu režiséra a scenáristy Bohdana Slámy. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie. Akademici vybírali ze 13 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Film Bába z ledu si v dubnu dovezl cenu z newyorského filmového festivalu Tribeca.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Kronerová a Pavel Nový v hlavních rolích filmu Bába z ledu | Foto: Falcon

Film Bába z ledurežiséra Bohdana Slámy vypráví o zakřiknuté babičce Haně, ztvárněné slovenskou herečkou Zuzanou Krónerovou, která pookřeje po setkání s otužileckým plavcem Broněm (Pavel Nový) a jeho lehce volnomyšlenkářskou skupinou přebývající se slepicemi v oprýskané karose.

Byl natočen v česko-slovensko-francouzské koprodukci. Za měsíc od premiéry film v českých kinech vidělo přes 47 tisíc diváků, vyplývá z databáze Unie filmových distributorů.

Bába z ledu popírá mýty o stáří. V cynicky upřímném dramatu prožijete nový začátek i po šedesátce

Číst článek

Slámův snímek dostal v dubnu na newyorském festivalu Tribeca cenu za nejlepší scénář v kategorii zahraničních snímků. Porota ocenila drama se Zuzanou Krónerovou a Pavlem Novým za to, jak s vřelostí a humorem pojala atypickou lovestory.

„Scénář umí tvořit světy. Tento film nás s vřelostí a humorem uvedl do specifického a excentrického světa poháněného nezvyklou lovestory," okomentovala tehdy scénář k Bábě z ledu porota festivalu.

Hlasování, ve kterém členové České filmové a televizní akademie vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, se konalo od 1. do 12. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Bába z ledu umístily Lichožrouti, Po strništi bos, Špína a Zahradnictví: Dezertér.

Režisér Bohdan Sláma

Bohdan Sláma ukončil studium na katedře režie na FAMU v roce 1997. Ocenění na mnoha mezinárodních filmových festivalech obdržel už svým debutem Divoké včely z roku 2001, se kterým se ucházel i o nominaci na Oscara. Za film Štěstí získal sedm Českých lvů a vyhrál s ním festival v San Sebastianu. Další film Venkovský učitel získal dva České lvy a se snímkem Čtyři slunce soutěžil o cenu na festivalu Sundance. Sláma natočil také několik dílů seriálu Kancelář Blaník.

Termín pro zaslání kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 2. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 23. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles 4. března.

Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film získala v roce 1966 režisérská dvojice Ján Kádár a Elmar Klos za drama z doby druhé světové války Obchod na korze. Oscara v téže kategorii získal v roce 1968 i Jiří Menzel za celovečerní debut Ostře sledované vlaky.

Nejznámější český režisér Miloš Forman získal své dva Oscary až v Americe, i když už předtím byl nominován - za Lásky jedné plavovlásky (1967) a Hoří, má panenko (1969). První Formanův Oscar byl za Přelet nad kukaččím hnízdem (1976), druhý za Amadea (1985), který vynesl cenu akademie také Theodoru Pištěkovi za kostýmy a scénickému výtvarníkovi Karlu Černému.

Zatím posledním českým filmem, který proměnil oscarovou nominaci, byl snímek režiséra Jana Svěráka Kolja v roce 1997. Od té doby získali nominaci pro nejlepší cizojazyčný snímek ještě Jan Hřebejk za válečnou tragikomedii Musíme si pomáhat (2001) a Ondřej Trojan se Želary (2004), ani jeden ale nakonec neuspěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme